Będą ulgi w podatku od nieruchomości i środków transportu 2015
2015-01-21 13:53
![Będą ulgi w podatku od nieruchomości i środków transportu 2015 [© Yabresse - Fotolia.com] Będą ulgi w podatku od nieruchomości i środków transportu 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Beda-ulgi-w-podatku-od-nieruchomosci-i-srodkow-transportu-2015-149927-200x133crop.jpg)
Samorządy będą mogły wspierać przedsiębiorców ulgami © Yabresse - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gmina zwolni z podatku od nieruchomości i środków transportu
W sierpniu 2008 roku w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które ustalało warunki udzielania pomocy inwestycyjnej w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości i od środków transportu. Takiej pomocy mogły udzielać gminy przedsiębiorcom inwestującym na ich terenie.Rozporządzenie wygasło w połowie ubiegłego roku, jednak jest już gotowe nowe, o nieco szerszym zakresie. Czeka jedynie na podpis premier Ewy Kopacz i na publikację.
Samorząd zdecyduje sam
Rozporządzenie nie narzuca samorządom obowiązku stosowania pomocy w postaci zwolnień podatkowych. Decyzję w tej sprawie samodzielnie będą podejmować np. rady gmin. Te raczej niechętnie stosują zwolnienia, co widać po wynikach działania poprzedniego rozporządzenia. Według uzasadnienia do projektu rozporządzenia, w latach 2008-2014 uchwały o pomocy publicznej podjęło 5,8% spośród wszystkich istniejących w kraju, ale faktycznej pomocy udzieliło zaledwie 2,8%, a jej kwota wyniosła 72 mln zł.
fot. Yabresse - Fotolia.com
Samorządy będą mogły wspierać przedsiębiorców ulgami
Gotowe jest rozporządzenie rządu, regulujące zasady udzielania pomocy m.in. przedsiębiorcom przez jednostki samorządu terytorialnego. Po jego wejściu w życie samorządy będą mogły wspierać działających na ich terenie przedsiębiorców przez ulgi w podatku od nieruchomości czy środków transport.
Nowe przepisy – podobnie jak zawarte w poprzednim rozporządzeniu – umożliwiają samorządom wprowadzenie ulg w postaci zwolnień z podatków od środków transportu oraz od nieruchomości. Taką ulgę mogą otrzymać inwestujący w grunty, aktywa trwałe (w tym budynki i budowle) oraz w wartości niematerialne i prawne.
Przydatne narzędzia:
Stawki podatku od nieruchomości
Stawki podatku od środków transportowych
Warunki korzystania z pomocy
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulg, musi zgłosić taki zamiar do właściwego organu podatkowego, czyli do gminy, poza tym musi wnieść wkład finansowy w wysokości minimum 25% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo po zakończeniu inwestycja musi pozostać w regionie przez 3 lata w przypadku małych i średnich firm oraz przez 5 lat w przypadku większych przedsiębiorstw oraz w efekcie osiągnąć wzrost zatrudnienia w stosunku do średniej z roku poprzedniego i nowe miejsca pracy utrzymać również przez 3 (w przypadku MSP) albo 5 lat.
O wysokości pomocy publicznej również będą mogły decydować samodzielnie gminy, o ile nie przekroczy ona zapisanych w rozporządzeniu poziomów, które wynikają z decyzji Komisji Europejskiej o tzw. intensywności pomocy publicznej. I tak na obszarach, dla których intensywność pomocy publicznej nie może przekroczyć 10%, maksymalny poziom regionalnej pomocy inwestycyjnej nie może przekroczyć 7,5 mln euro, zaś tam, gdzie intensywność pomocy publicznej może wynieść do 50%, kwota wsparcia może sięgnąć 37,5 mln euro. Przez intensywność pomocy rozumie się liczoną procentowo udział środków publicznych w ogólnej wartości przedsięwzięcia, zaś stopień intensywności zależy od poziomu rozwoju danego regionu. Wg danych ze strony Komisji Europejskiej, 50-proc. intensywność pomocy publicznej będzie dopuszczalna w województwach z tzw. ściany wschodniej, zaś w województwie wielkopolskim – już 25%.
Ulgi również dla sportu i na zabytki
Nowe rozporządzenie pozwala także wspomagać ulgami podatkowymi inwestycję w infrastrukturę sportową i rekreacyjną oraz lokalną, a także wydatki na kulturę oraz zabytki. W tym przypadku samorządy będą mogły nie tylko wspomagać inwestycje w budowę czy też renowację obiektów, ale także ich utrzymanie.
Marek Siudaj, Tax Care
![W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego [© JPC-PROD - Fotolia.com] W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/W-2016-r-mniejszy-podatek-od-nieruchomosci-czy-samochodu-ciezarowego-163398-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)