Zgłoszenie kasy fiskalnej w urzędzie skarbowym 2015
2015-01-21 13:54
Kasa fiskalna © milatas - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną?
Krok 1:zawiadomienie urzędu skarbowego o liczbie i miejscu używania kas
Zanim podatnik rozpocznie ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, powinien złożyć właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, w którym określi liczbę stosowanych kas, a wykorzystywanych w jego firmie, oraz adresy ich instalacji.
Powyższe zawiadomienie jest związane z tym, że podatnik zamierzający używać kilka urządzeń, ma prawo wprowadzać je w kilku etapach.
fot. milatas - Fotolia.com
Kasa fiskalna
Jeżeli zatem przykładowo przedsiębiorca zgłosi zamiar wykorzystywania 10 kas fiskalnych poczynając od 1 marca 2015 r. Z początkiem każdego miesiąca może instalować dwa takie urządzenia, wskutek czego ostatnie kasy zaczną u niego funkcjonować z dniem 1 lipca 2015 r.
Warto też pamiętać, że przedsiębiorca zamierzający instalować tylko jedno takie urządzenie, może omawiany krok pominąć.
Krok 2: fiskalizacja kasy rejestrującej
Sam zakup kasy fiskalnej nie jest równoznaczny z tym, że przedsiębiorca od razu na niej ewidencjonuje swoją sprzedaż. Musi bowiem nastąpić także fiskalizacja kasy rejestrującej. Fiskalizacja jest czynnością jednorazową, przeprowadzaną przez serwisanta, polegającą na niepowtarzalnym uaktywnieniu trybu fiskalnego pracy kasy z równoczesnym wpisaniem numeru identyfikacji podatkowej podatnika (NIP) do pamięci fiskalnej urządzenia. Proces ten kończy wydrukowanie raportu fiskalnego (dołączanego do książki kasy), zaś należy go przeprowadzić w terminie pozwalającym korzystać z urządzenia w trybie fiskalnym w momencie utraty prawa do zwolnienia.
Po dokonaniu fiskalizacji przedsiębiorca oraz serwisant są zobowiązani do dokonania odpowiednich zgłoszeń do urzędu skarbowego w terminie 7 dni od tej daty. Warto dodać, że niektóre serwisy załatwiają w tym zakresie formalności za podatnika.
Krok 3: zgłoszenie kasy do urzędu skarbowego
Po fiskalizacji kasy rejestrującej przedsiębiorca powinien skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym, aby otrzymać numer ewidencyjny kasy, który należy następnie na niej umieścić w sposób trwały.
W tym celu konieczne jest dokonanie zgłoszenia, które winno nastąpić w ciągu 7 dni od dnia fiskalizacji (mówi o tym §12 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących; wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia).
W terminie 7 dni od dnia fiskalizacji także podmiot prowadzący serwis kasy składa do właściwego dla przedsiębiorcy obowiązanego do stosowania kasy naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy.
Następnie po otrzymaniu powyższych dokumentów, naczelnik urzędu skarbowego nadaje kasie rejestrującej indywidualny numer ewidencyjny, dotyczący wyłącznie jednego urządzenia i odpowiadającej mu książki kasy. Jak zostało to już wyżej podkreślone, przedsiębiorca winien umieścić ten numer na kasie fiskalnej w sposób trwały.
Zgodnie z obowiązującymi od początku 2015 r. przepisami, bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a którzy wcześniej mogli korzystać ze zwolnień, zostali objęci podatnicy:
- dokonujący dostawy perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów
- świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- świadczący usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- świadczący usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- świadczący usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- świadczący usługi prawnicze, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
- świadczący usługi doradztwa podatkowego,
-
świadczący usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), - świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)