Ryczałt ewidencjonowany na transport samochodem ciężarowym
2015-01-14 13:38
Ciężarówka © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a usługi transportowe cudzym pojazdem
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych od lutego 2013 r. Usługi świadczy pojazdami o ładowności powyżej 12 ton i poniżej 2 ton. W roku 2015 uzyskiwane z tego tytułu przychody chciałby opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym (w latach wcześniejszych korzystał z opodatkowania skalą podatkową z uwagi na to, że usługi świadczył na rzecz byłego pracodawcy w takim samym zakresie, w jakim wykonywał je wcześniej w oparciu o umowę o pracę). W prowadzonej firmie wnioskodawca nie zatrudnia pracowników, zaś jedynym nabywcą usług jest jego były pracodawca. Transport odbywa się przy użyciu środków transportu będących własnością zleceniodawcy. Wnioskodawca zadał pytanie, czy na rok 2015 może wybrać opodatkowanie przychodów z firmy ryczałtem oraz wg jakich stawek tego podatku winien rozliczać uzyskiwany przychód ze świadczonych usług transportowych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Ciężarówka
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podkreślić jednakże należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 6 tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
• osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e),
• rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki (art. 8 ust. 1 pkt 6).
W ww. załączniku, stanowiącym Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie wymieniono usług transportowych, co oznacza, że świadczenie tychże usług nie wyłącza możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Zaznaczyć jednakże należy, że wykaz ten nie został oparty na Polskiej Klasyfikacji Działalności, której symbol wskazany został we wniosku (49.41.Z transport drogowy towarów), lecz na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU z 2008 r.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)