eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweStrata z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenie zdrowotne: co odliczyć?

Strata z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenie zdrowotne: co odliczyć?

2014-12-31 13:14

Strata z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenie zdrowotne: co odliczyć?

Strata z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenie zdrowotne: co odliczyć? © Artreact - Fotolia.com

Strata z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie jest zjawiskiem rzadkim. Często też nie dziwi fakt, że oprócz prowadzonej firmy przedsiębiorca uzyskuje także przychody z innego tytułu, np. z umowy o pracę. Przychody zarówno z jednego jak i drugiego tytułu mogą być rozliczane na jednym bądź odrębnych formularzach. Niestety nie jest możliwe skompensowanie straty z prowadzonej firmy z dochodem z umowy o pracę. Inaczej jest ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne.

Przeczytaj także: Odliczenia od dochodu w PIT 2013: strata podatkowa

Zarówno poniesioną stratę na prowadzonej działalności gospodarczej jak i zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne można ująć w rachunku podatkowym. Ta pierwsza pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, druga z kolei sam podatek.
Strata podatkowa kojarzy się głównie z przychodami z działalności gospodarczej. Niemniej przepisy ją regulujące odnoszą się do szerszego grona przychodów (tylko kilka ich rodzajów zostało wyłączone spod możliwości rozliczania straty).

Co zostało podkreślone już wyżej, strata podatkowa pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (jest tzw. odliczeniem od dochodu). W przypadku działalności gospodarczej prawo do jej odliczenia przysługuje podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, płacącym podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany. Należy jednak pamiętać, iż odliczeniu podlega jedynie strata za te lata jej występowania, w których podatek był liczony od uzyskanego dochodu (a więc przy opodatkowaniu skalą podatkową bądź podatkiem liniowym). Przy ryczałcie bowiem w nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu. Co za tym idzie, jeżeli w rzeczywistości ryczałtowiec poniósł koszty wyższe niż przychody, w rachunku podatkowym ich nie uwzględni i to zarówno przy liczeniu ryczałtu ewidencjonowanego od uzyskanego przychodu, jak też w formie odliczenia straty (jako że podatkowo ponoszone koszty nie wywierają tutaj żadnego wpływu). Oczywiście w danym roku podatkowym odliczamy stratę (bądź straty) poniesioną w latach wcześniejszych.

fot. Artreact - Fotolia.com

Strata z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenie zdrowotne: co odliczyć?

W jednym roku podatnik może odliczyć maksymalnie 50% poniesionej straty, zaś na pełne jej rozliczenie ma 5 kolejnych lat licząc od roku następującego po tym, w którym strata została poniesiona.


W jednym roku podatnik może odliczyć maksymalnie 50% poniesionej w latach wcześniejszych straty, zaś na pełne jej rozliczenie ma 5 kolejnych lat licząc od roku następującego po tym, w którym strata została poniesiona. Minimalny okres rozliczenia straty wynosi zatem 2 lata, a maksymalny 5 lat (oczywiście kolejno po sobie następujących).
Na kontrolę straty 5 lat
Warto w tym miejscu dodać, iż pełna Izba Finansowa NSA w orzeczeniu o sygn. akt II FPS 4/13 uznała, że fiskus może kwestionować wysokość straty tylko przez 5 lat, w trakcie których jest ona rozliczana. To, że podatnik rozlicza ją w latach następnych nie oznacza, że wydłuża się termin, w którym organy podatkowe mogą kontrolować rok poniesienia straty (tym samym termin jej kontrolowania nie wydłuża się do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok, w którym strata jest odliczana).

Rozliczenie straty podatkowej od innych odliczeń odróżnia także źródło przychodu, od którego może ona zostać odliczona. Otóż ustawodawca wskazuje tutaj wprost: poniesiona strata z danego źródła przychodów może w kolejnych latach zostać rozliczona jedynie w ramach tego samego źródła.

Tym samym podatnik, który poniósł w latach wcześniejszych stratę na prowadzonej firmy, zaś w bieżący dochód nie pozwala na pełne skorzystanie z jej odliczenia, i jednocześnie uzyskuje przychody z umowy o pracę, nie może tej straty odliczyć od dochodu z etatu i to nawet wówczas, gdy obydwa źródła przychodów są rozliczane na jednym formularzu. Nie jest nawet możliwe skompensowanie poniesionej w danym roku podatkowym straty z firmy z dochodem uzyskanym za ten sam rok z etatu.

Inaczej jest ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli bowiem podstawą ich naliczenia jest przychód opodatkowany, mogą one zostać odliczone od obliczonego podatku (oczywiście odliczeniu podlegają jedynie składki zapłacone, do wysokości 7,75% podstawy ich wymiaru). Jeżeli wartość takich składek, płaconych przez podatnika (bądź potrąconych przez płatnika), a podlegających odliczeniu od podatku, jest wyższa od możliwego odliczenia z tego źródła przychodu, które stanowi podstawę ich naliczenia, nie ma przeszkód, aby odliczyć je od innego opodatkowanego przychodu, w tym rozliczanego na innym formularzu (PIT-28, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37).
Składki takie podlegają jednakże odliczeniu jedynie od podatku za ten rok, w którym zostały zapłacone. Jeżeli wartość takiego podatku nie pozwala na ich pełne odliczenie – część nieodliczona po prostu przepada (nie ma tutaj pięciu kolejnych lat na rozliczenie, które występują przy stracie podatkowej).

Dlatego też jeżeli podatnik nie jest w stanie wykorzystać jednocześnie w pełnej wysokości obydwu omawianych odliczeń, lepiej wstrzymać się z odliczeniem straty a uwzględnić pełną wartość przysługujących do odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nieodliczoną stratę co do zasady będzie bowiem można rozliczyć w latach następnych, czego o składkach powiedzieć nie można.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: