Nocleg w hotelu: refaktura w podatku VAT i dochodowym
2015-01-08 13:24
Na czym polega refakturowanie kosztów noclegu? © Lars Zahner - Fotolia.com
Przeczytaj także: Refaktura mediów: podatek VAT i CIT
Refakturowanie kosztów - na czym polega?
Refakturowanie nie zostało zdefiniowane w żadnym akcie prawnym. Jednak w praktyce należy przez to rozumieć odsprzedaż usługi (lub towaru) osobie trzeciej, uprzednio nabytej przez podatnika, zgodnie z umową zawartą między stronami.
W kwestii refakturowania kosztów niezwykle istotny jest art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Zgodnie z nim w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Dokonując refaktury kosztów zwykle nie dolicza się własnej marży. Ponadto co do zasady należy zastosować taką samą stawkę podatku VAT, jak na pierwotnej fakturze zakupu.
Refakturowanie kosztów noclegu a koszty podatkowe
Przedsiębiorca dokonujący refakturowania kosztów noclegu co do zasady może zakwalifikować je do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym wydatek ten musi spełniać wymogi art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z jego treści, kosztem podatkowym jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Warto podkreślić, że żadne przepisy nie zabraniają ujmowania w kosztach wydatków podlegających refakturowaniu.
fot. Lars Zahner - Fotolia.com
Na czym polega refakturowanie kosztów noclegu?
Co ważne, od usług noclegowych nie można dokonać odliczenia podatku VAT, o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT. Wówczas koszt stanowi kwota brutto z faktury zakupu.
W przypadku usług noclegowych nabytych poza granicami Polski nie mamy do czynienia z importem usług. Faktury wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe nabywca usługi noclegowej, który zamierza ją refakturować, nie ma prawa od odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze zakupu.
Refakturowanie kosztów noclegu a przychód
Przychód z tytułu refakturowania kosztów noclegu stanowi przychód z działalności gospodarczej. Co do zasady powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dnia:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Przychód z tytułu refakturowania usługi noclegowej, zgodnie z wydawanymi interpretacjami podatkowymi (IPTPB3/423-258/11-4/KJ, IPPB3/423-207/12-2/EŻ), powstaje w dacie wystawienia refaktury.
Jeżeli podatnik nabywa i odprzedaje usługi noclegowe, ma prawo do zastosowania takiej samej stawki podatku VAT, jaka została wykazana na pierwotnej fakturze zakupu.
Natomiast, gdy refakturowane usługi noclegowe są związane ze świadczeniem innych usług i stanowią ich uzupełnienie, stawka VAT zależna jest od stawki podatku VAT świadczenia podstawowego.
oprac. : Angelika Borowska / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)