Wezwanie do urzędu skarbowego - kiedy nie trzeba stawiać się w nim osobiście?
2015-01-02 13:02
Konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie? © sakkmesterke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT: fiskus musi umorzyć całe postępowanie podatkowe a nie tylko odwoławcze
Konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie
Organ podatkowy ma prawo wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, pod warunkiem, że jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. W takim wypadku podatnik ma obowiązek osobiście stawić się w siedzibie organu podatkowego.
Wezwanie do urzędu skarbowego - kiedy nie trzeba się stawić osobiście?
Istnieje kilka sytuacji, w których podatnik, który otrzymał wezwanie do urzędu skarbowego, nie musi pojawić się w nim osobiście.
Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy podatnik otrzyma wezwanie do urzędu skarbowego poza terenem województwa, na terenie którego zamieszkuje lub przebywa. W takim wypadku przedsiębiorca może odmówić stawienia się w wyznaczonym przez organ podatkowy miejscu, nie narażając się na sankcje karne. W takim wypadku przesłuchania dokonuje (w ramach tzw. pomocy prawnej) inny urząd, właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu wzywanego.
fot. sakkmesterke - Fotolia.com
Konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie?
Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek - podatnik ma obowiązek osobiście stawić się na wezwanie do urzędu skarbowego w innym województwie, jeżeli charakter sprawy lub czynności tego wymaga. Co ważne, ustawa nie wskazuje przykładów takich sytuacji, co oznacza, że oceny każdorazowo dokonuje organ prowadzący postępowanie.
Drugim powodem, który usprawiedliwia niestawienie się osobiście na wezwanie do urzędu skarbowego jest stan zdrowia podatnika (choroba, kalectwo lub inna ważna przyczyna).
W tym miejscu warto podkreślić, że na takie wezwanie do urzędu skarbowego zawsze warto jest odpowiedzieć, uzasadniając, dlaczego nie jest możliwe osobiste stawiennictwo. W zależności od okoliczności w takiej sytuacji można spodziewać się np. przełożenia terminu lub wizyty u fiskusa w miejscu pobytu.
oprac. : wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)