eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUdzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

2014-12-29 13:37

Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej © apops - Fotolia.com

Otrzymywane odsetki od umów pożyczek zawartych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, należy zaliczyć do tego źródła przychodu, nie zaś do przychodów z kapitałów pieniężnych. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17.12.2014 r. nr IBPBI/1/415-1076/14/BK.

Przeczytaj także: Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o działalność finansową polegającą m.in. handlu udziałami i akcjami, skupie obligacji, czy udzielaniu pożyczek. Środki pieniężna na finansowanie powyższych celów będą pochodziły z jego majątku prywatnego czy też prowadzonej firmy. Z tytułu udzielanych pożyczek wnioskodawca będzie uzyskiwał przychód w postaci odsetek, które będą wpływały na dedykowane wyłącznie prowadzonej działalności gospodarczej konto bankowe. W umowie pożyczki wnioskodawca będzie się przy tym posługiwał klauzulą, że czynności te wykonuje w ramach prowadzonej firmy. Zadał pytanie, do jakiego źródła przychodów otrzymane odsetki od udzielonych pożyczek winien zakwalifikować? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to jest następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z tytułu odsetek od pożyczek będą stanowić w opisanym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią przepisu art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., zwany dalej „u.p.d.o.f.”), dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z punktu widzenia omawianej problematyki istotne jest, zdaniem Wnioskodawcy, wskazanie czym w rozumieniu u.p.d.o.f. jest działalność gospodarcza, bowiem jeśli danego rodzaju czynność (czynności) będzie (będą) uznana(e) za działalność gospodarczą, względnie uznana(e) za wykonywaną(e) w ramach dzielności gospodarczej, to wówczas nie będzie również budziło wątpliwości, że uzyskane z tego tytułu przychody (dochody) winny być opodatkowane na zasadach takich, jak przychody (dochody) z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
a. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

fot. apops - Fotolia.com

Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

Otrzymywane odsetki od umów pożyczek zawartych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, należy zaliczyć do tego źródła przychodu, nie zaś do przychodów z kapitałów pieniężnych.


Treść definicji zawartej w cyt. art. 5a pkt 6 ww. ustawy daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków, tj. wykonywanie tej działalności:
• w celu osiągnięcia dochodu - przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,
• w sposób ciągły - jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu. Przy czym o ciągłości nie przesądza prowadzenie danej działalności przez np. kilka lat, lecz powtarzalność (stałość) podejmowanych działań. Wystarczy więc, gdy pożyczka zostanie udzielona choćby średnio raz w miesiącu, a dostatecznie przemawia to za tym, że nie można mówić o sporadycznym, czy jednorazowym wydarzeniu.
• w sposób zorganizowany - co oznacza, iż podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Istotnym jest również, jak wskazuje Wnioskodawca, że bez znaczenia dla kwalifikacji przychodu, jako przychodu z działalności gospodarczej, pozostaje, czy dana czynność jest wpisana do zakresu działalności gospodarczej - istotne jest to, że dany przychód jest faktycznie osiągany z prowadzonej działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: