eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdliczenie od podatku ulgi na dzieci w PIT 2014 po zmianach

Odliczenie od podatku ulgi na dzieci w PIT 2014 po zmianach

2014-12-24 10:49

Przeczytaj także: Jak ustalić dochód dziecka? Trwa spór między sądami a fiskusem


Zmiany w rozliczaniu ulgi w PIT za 2014 r.


W podatku dochodowym obowiązuje zasada, zgodnie z którą odliczyć w rocznym PIT nie można więcej, niż się podatku zapłaciło (bądź powinno zapłacić).

Powyższe oznacza, że jeżeli przykładowo kwota podatku, wyrażona w zeznaniu rocznym wynosi 2.100 zł, rodzic może odliczyć jedynie wartość ulgi do tej wysokości. Wystarczające zatem jest posiadanie w takim przypadku dwóch pociech (a nie np. czterech czy pięciu). Wcześniej niewykorzystana wartość odliczenia przepadała – podatnik nie mógł jej w żaden sposób odzyskać.

W rozliczeniach PIT za rok 2014 będzie jednak inaczej. Otóż jeżeli kwota przysługującego odliczenia będzie wyższa od kwoty odliczonej z tytułu korzystania z ulgi (czyli kwoty podatku) wykazanej w zeznaniu rocznym, podatnikowi będzie przysługiwać dodatkowa kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.
Mówiąc w uproszczeniu, obok wartości ulgi liczonej do wysokości podatku, fiskus podatnikowi zwróci także pozostałą jej część, a więc tę, która przewyższa wartość wyliczonego podatku.

Niemniej ustawodawca wprowadził tutaj pewien limit, dla takiego dodatkowego odliczenia. Mianowicie wskazana różnica (a więc, jak mówi ustawa: różnica między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym) nie będzie mogła przekroczyć sumy kwoty składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, podlegających odliczeniu. Co przy tym także jest niezwykle ważne, powyższa suma nie będzie uwzględniać tych składek, które zostaną wykazane w PIT-36L, PIT-28 czy też odliczone od karty podatkowej.
Taka dodatkowa kwota ulgi prorodzinnej będzie traktowana na równi z nadpłatą podatku w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Jakie dokumenty?


Zamiar skorzystania z ulgi na dzieci wykazuje się w załączniku do zeznania oznaczonym symbolem PIT/O. Tutaj oprócz kwoty ulgi, należy wskazać także liczbę dzieci, w stosunku do których z ulgi się korzysta, ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona i nazwiska oraz daty urodzenia. Kwotę dodatkowego odliczenia (a więc ponad wyliczony podatek) należy wykazać w załączniku PIT/UZ

Dodatkowo na wezwanie urzędu skarbowego czy urzędu kontroli skarbowej, podatnik musi także przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia w tym w szczególności:
  1. odpis aktu urodzenia dziecka;
  2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
  3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą;
  4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Dokumentów tych nie przekazuje się łącznie z zeznaniem podatkowym Dokumenty te przekazać należy wyłącznie na żądanie organu kontrolującego.

Konieczne dochody opodatkowane skalą podatkową


Prawo do ulgi przysługuje jedynie tym podatnikom, którzy w 2014 r. uzyskiwali dochody opodatkowane wg skali podatkowej. Aby odliczenie uwzględnić, konieczne jest złożenie zeznania PIT-37 bądź PIT-36. Formularze te tyczą się m.in. dochodów z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście (czyli np. umów zlecenie czy o dzieło zawieranych poza prowadzoną działalnością gospodarczą, kontraktów menedżerskich itp.) działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych czy prywatnego najmu w ten sposób opodatkowanego, przychodu z emerytur czy rent itp.

Prawa do ulgi nie wyklucza przy tym uzyskanie, obok powyższych, także dochodów opodatkowanych w inny sposób. Niemniej z ulgi tej nie można skorzystać, jeżeli podatnik składa jedynie:
  • PIT-28, czyli zeznanie dotyczące przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym
  • PIT-36L, czyli zeznanie dotyczące przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym
  • PIT-38, czyli zeznanie dotyczące dochodów kapitałowych
  • PIT-39, czyli zeznanie dotyczące dochodów ze zbycia nieruchomości
  • PIT-16A, a więc informację w zakresie odliczonej składki zdrowotnej od karty podatkowej.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: