Składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczeniem od podatku 2014
2014-12-19 13:20
Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne: odliczenie w PIT a różne tytuły składki
Wynagrodzenie brutto pracowników jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Niemniej tym pierwszym wypłacane jest wynagrodzenie netto, a więc po obowiązkowych obciążeniach, w tym z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Wartość składek na ubezpieczenie zdrowotne w żadnym wypadku nie może zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów (w tym także w części niepodlegającej odliczeniu od podatku).
Odliczenie składek w kilku zeznaniach podatkowych
Przedsiębiorca płacone składki na ubezpieczenie zdrowotne może odliczyć zarówno wówczas gdy rozlicza się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (PIT-36), płaci podatek liniowy (PIT-36L), ryczałt ewidencjonowany (PIT-28) czy kartę podatkową (PIT-16A).
Zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, czy też uzyskujący przychody z tzw. działalności wykonywanej osobiście (np. umów zlecenie) płacone składki na ubezpieczenie zdrowotne (oczywiście za pośrednictwem płatnika) odliczają w zeznaniu oznaczonym symbolem PIT-37 bądź PIT-36 (jeżeli ten są obowiązani złożyć). Płatnik składki takie uwzględnia także w rocznym rozliczeniu podatku sporządzanym za podatnika (a więc PIT-40 czy PIT-40A w przypadku organów rentowych). Warto jednak pamiętać, że podatnik, który otrzymał PIT-40A z organu rentowego i uzyskał także inne dochody opodatkowane skalą podatkową, winien rozliczyć się samodzielnie z całości uzyskanych dochodów na formularzu PIT-37 bądź PIT-36.
Gdy zabraknie podatku, odliczenie przepada
Może się przy tym zdarzyć, że wartość odliczenia zapłaconej składki przekracza wartość wyliczonego podatku, a wykazanego w zeznaniu rocznym z danego źródła przychodu. Z sytuacją taką mamy do czynienia z reguły w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej.
W takich przypadkach nie ma przeszkód, aby „nadwyżkę” składki odliczyć od podatku obliczonego od innych przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym. Może przy tym to wystąpić już w ramach jednego zeznania podatkowego (np. PIT-36, w którym to podatnik wykazuje zarówno przychody z prowadzonej działalności gospodarczej jak i umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście, renty i emerytury, najmu czy dizerżawy itp.) jak też na kilku formularzach (np. niewykorzystaną część składki zapłaconej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem czy kartą podatkową podatnik uwzględni w zeznaniu PIT-37, gdzie odliczy ją od podatku obliczonego od wynagrodzenia z umowy o pracę, a także innych dochodów tutaj ujętych).
Warto jednak pamiętać, iż wartość takich składek uwzględniamy jedynie w zeznaniach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i informacji PIT-16A (zabrakło ich odliczenia w PIT-38 czy PIT-39).
Jeżeli jednak uzyskane dochody nie pozwolą na pełne odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, część nieodliczona bezpowrotnie przepada. Podatnik nie może jej z jednej strony zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zaś z drugiej uwzględnić w następnym roku podatkowym.
Składki zagraniczne
Od obliczonego podatku ustawodawca zezwala podatnikom odliczyć także składki zapłacone za granicą z własnych środków na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w Konfederacji Szwajcarskiej. Otóż odliczenie to przysługuje, o ile:
- nie są to składki, których podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
- składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona w ramach odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne,
- istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Tutaj również obowiązuje ograniczenie co do wysokości odliczenia, które nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tych składek
Zwrot zapłaconych składek
Jeżeli podatnik otrzyma zwrot uprzednio zapłaconych składek, a te nie zostały odliczone od podatku – nie wpłyną na wysokość zobowiązania podatkowego w roku ich zwrotu. Jeżeli natomiast zwrócone składki podatnik uprzednio odliczył od podatku, w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym miał miejsce ich zwrot, należy je doliczyć do podatku w wysokości kwoty uprzednio odliczonej.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)