eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga odsetkowa na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym?

Ulga odsetkowa na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym?

2014-12-15 13:07

Ulga odsetkowa na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym?

Ulga odsetkowa na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym? © Bernd Leitner - Fotolia.com

Użycie przez ustawodawcę w przepisach regulujących tzw. ulgę odsetkową zwrotu „nowo wybudowany budynek mieszkalny” miało na celu wyeliminować korzystanie z niej przez osoby kupujące daną nieruchomość na rynku wtórnym. Nie jest tutaj natomiast istotne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Ulga ta nie obejmuje natomiast zakupu gruntu, na którym budynek został wybudowany. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10.12.2014 r. nr IBPBII/2/415-807/14/MW.

Przeczytaj także: Darowizna mieszkania a ulga odsetkowa w podatku PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

13 lipca 2005 r. wnioskodawca wraz z małżonkiem zawarli z przedsiębiorcą umowę na budowę budynku mieszkalnego i następnie przeniesienie jego własności na rzecz małżonków wraz z przynależnym do niego gruntem. Pozwolenie na budowę zostało wydane na wykonawcę.

Własność tej nieruchomości (w stanie surowym zamkniętym) została przeniesiona na małżonków na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego 06 marca 2006 r. – w tym też dniu budynek został im przekazany do wykończenia. Cena sprzedaży (obejmująca grunt i budynek) wyniosła 181 500 zł. Wykonawca dokonał tej sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W akcie notarialnym nie została wyodrębniona wartość gruntu, dlatego też małżonkowie zlecili wykonanie operatu szacunkowego, zgodnie z którym na dzień 31 października 2006 r. został on oszacowany na 15 909 zł.
Sam budynek został oddany do użytkowania 6 listopada 2006 r.

fot. Bernd Leitner - Fotolia.com

Ulga odsetkowa na zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym?

Użycie przez ustawodawcę w przepisach regulujących tzw. ulgę odsetkową zwrotu „nowo wybudowany budynek mieszkalny” miało na celu wyeliminować korzystanie z niej przez osoby kupujące daną nieruchomość na rynku wtórnym. Nie jest tutaj natomiast istotne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku.


Na powyższy zakup małżonkowie zaciągnęli kredyt bankowy na budownictwo mieszkaniowe na kwotę 101 890 franków szwajcarskich. Aneks z dnia 19 grudnia 2006 r. do tej umowy zwiększył wartość kredytu do 119 250 franków szwajcarskich.

Wnioskodawca zadał pytanie czy, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, może skorzystać z ulgi odsetkowej i odliczać od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym odsetki płacone od zaciągniętego kredytu? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588).

Nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zagwarantowane zostało zatem prawo do korzystania z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006 r. i spełnia on warunki określone w przepisach art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r. – od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1. budową budynku mieszkalnego albo
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na sposób w jaki ustawodawca zredagował brzmienie art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wymieniając kolejne inwestycje mające na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ustawodawca posłużył się alternatywą rozłączną „albo”. Spójnik ten oznacza, że ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej w odniesieniu wyłącznie do jednej inwestycji. Ustawodawca literalnie zapisał, że inwestycja może być związana albo z budową budynku mieszkalnego, albo z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego. Nie ma możliwości korzystania z ulgi z tytułu odliczenia odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji związanej zarówno z budową budynku jak i z zakupem nowo wybudowanego budynku.

Stosownie natomiast do art. 26b ust. 2 cyt. ustawy – odliczenie o którym mowa wyżej, stosuje się jeżeli:
1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust.1,
3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: