Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w koszty uzyskania przychodu
2014-12-11 13:49
![Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w koszty uzyskania przychodu [© drubig-photo - Fotolia.com] Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w koszty uzyskania przychodu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odsetki-od-kredytu/Odsetki-od-kredytu-konsolidacyjnego-w-koszty-uzyskania-przychodu-148016-200x133crop.jpg)
Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w koszty uzyskania przychodu © drubig-photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni prowadzi firmę, której środkiem trwałym jest budynek o charakterze użytkowym. Nieruchomość ta od chwili zakupu jest wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, zaś od czasu zakończenia adaptacji dokonanej przed kilku laty, stanowi także środek trwały firmy. Budynek ten stanowi zarówno przedmiot najmu (i z tego tytułu wnioskodawczyni uzyskuje przychody w postaci czynszu) jak też jest siedzibą firmy wnioskodawczyni.
Zarówno zakup tej nieruchomości jak i jej adaptacja, zostały sfinansowane w dużej mierze z zaciągniętych kredytów bankowych (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Wszystkie środki finansowe pochodzące z kredytów zostały przeznaczone na powyższe cele. Kredyty te następnie zostały skonsolidowane w jeden tańszy kredyt, który został udzielony wnioskodawczyni prywatnie, a nie jako przedsiębiorcy. Od kredytu konsolidacyjnego wnioskodawczyni spłaca obecnie bankowi zarówno kapitał jak i odsetki. Zadała ona pytanie, czy te ostatnie mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
fot. drubig-photo - Fotolia.com
Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w koszty uzyskania przychodu
Jeżeli zaciągnięty prywatnie kredyt konsolidacyjny w rzeczywistości został przeznaczony na spłatę kredytów zaciągniętych i faktycznie wydatkowanych na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to zapłacone od takiego kredytu odsetki mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu.
Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów z tej działalności oraz zabezpieczenie i zachowanie tego źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód ten nie został osiągnięty. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
![Odsetki od kredytu na wkład do spółki osobowej nie są kosztem podatkowym [© Bacho Foto - Fotolia.com] Odsetki od kredytu na wkład do spółki osobowej nie są kosztem podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odsetki-od-kredytu/Odsetki-od-kredytu-na-wklad-do-spolki-osobowej-nie-sa-kosztem-podatkowym-222728-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)