System podatkowy w Polsce: przeciętniak na 87 pozycji?
2014-12-05 13:40
![System podatkowy w Polsce: przeciętniak na 87 pozycji? [© enterlinedesign - Fotolia.com] System podatkowy w Polsce: przeciętniak na 87 pozycji?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/badania-przedsiebiorcow/System-podatkowy-w-Polsce-przecietniak-na-87-pozycji-147655-200x133crop.jpg)
Paying Taxes 2015 - Polska na 87 pozycji © enterlinedesign - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski system podatkowy na mierny z plusem
Do tego wyniki te tyczą się roku 2013, a więc nie uwzględniają zmian wprowadzonych przez ustawodawcę w roku bieżącym. Nie wszystkie zaś można uznać za trafione. W dalszym ciągu polski system podatkowy nie należy do najłatwiejszych, zaś firmy spędzają na rozliczeniach podatkowych bardzo dużo czasu. Ustawodawca nie kwapi się też do naprawiania wprowadzonych wcześniej bubli, które są korzystne dla budżetu, jednakże przedsiębiorcą spędzają sen z powiek.Na tak „korzystny” wynik niewątpliwie miały też znaczenie zmiany w metodologii przeprowadzania badania.
Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to 286 godzin rocznie, podobnie jak miało to miejsce w dwóch poprzednich latach. Całkowita stopa podatkowa wynosi w tym roku dla Polski 38,7 % (w ubiegłym roku – 41,6%, jednak uwzględniając zmiany metodologiczne ubiegłoroczna całkowita stopa podatkowa wyniosła 38,5%).
„W tegorocznych wynikach obserwujemy względną stabilność polskiego systemu podatkowego. W ostatnim czasie wiele zmian zostało już w Polsce wprowadzonych, jak np. przejście na elektroniczny sposób składania deklaracji CIT i z pewnością znajdą one odzwierciedlenie w kolejnej edycji raportu. Jednocześnie jednak widać konieczność dalszych prac nad rozwiązaniami, które sprawią że system prawny, oraz idąca za nim praktyka działania, będą jeszcze bardziej przyjazne dla przedsiębiorców” -mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno –podatkowym w PwC. „Kwestią, która wciąż wymaga zmian jest praktyka stosowania przepisów o zatorach płatniczych czy tak oczywista - zdawałoby się sprawa - jak ujednolicenie wzoru deklaracji podatku od nieruchomości może być doskonałym przykładem. Warto jednak podjąć wysiłek wprowadzania dalszych zmian, gdyż efektem będzie nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim stymulacja przedsiębiorczości w naszym kraju".
fot. enterlinedesign - Fotolia.com
Paying Taxes 2015 - Polska na 87 pozycji
Na tle regionu Europy Środkowo – Wschodniej, Polska cechuje się obecnie niższą od średniej efektywną stopą podatkową (38,7 % versus 41%) ale dłużej zajmuje nam płacenie podatków (średnia 176 godzin wobec 286 w Polsce).
Awans Polski ze 113 na 87 pozycję wynika zarówno z korzystnych zmian w polskim systemie podatkowym, jak i w dużym stopniu z modyfikacji metodologii badania, przyjętej przez Bank (m.in. w postaci uaktualnienia danych o PKB przyjętych dla rozliczeń podatkowych spółki). Nie zmieniły się natomiast podstawowe wskaźniki badane w raporcie – zarówno ilość czasu poświęconego na rozliczenia podatkowe oraz liczba dokonywanych płatności. Polska notuje zatem lekki wzrost efektywnej stopy podatkowej, co jest spowodowane wzrostami w podatkach i opłatach lokalnych. Warto także pamiętać, że bieżący raport odzwierciedla stan prawny obowiązujący w 2013 r, a zatem nie uwzględnia części przeprowadzonych od tego czasu w prawie podatkowym zmian.
Polska na tle Europy Środkowo – Wschodniej
Na tle regionu Europy Środkowo – Wschodniej, Polska cechuje się obecnie niższą od średniej efektywną stopą podatkową (38,7 % versus 41%) ale dłużej zajmuje nam płacenie podatków (średnia 176 godzin wobec 286 w Polsce). Na firmę modelową w Polsce przypada także więcej płatności, gdyż średnia dla naszego regionu wynosi tylko 12,3. Biorąc pod uwagę, że w 2011 Polska zajmowała 127 miejsce w rankingu (z 29 płatnościami, zaangażowaniem czasowym równym 296 godzin i efektywnej stawce podatkowej 43,6 %) polski system podatkowy wykazuje tendencję do usuwania barier administracyjnych.
„Ostatnie dwa lata przyniosły szereg zmian uproszczających i usprawniających przepływy pieniężne, których celem było ułatwienie prowadzenia działalności. Jako przykład można podać przepisy mające na celu likwidację tzw. zatorów płatniczych, które wciąż jednak wymagają dalszych prac nad ich stosowaniem” – mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. „Warto również wspomnieć zmiany w VAT mające na celu uproszczenie korzystania z ulgi na złe długi, a także częściowe zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dokonano również istotnych modyfikacji w fakturowaniu, a także wprowadzono możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zliberalizowano przepisy dotyczące e-faktur w zakresie akceptacji ich przesyłania w tej formie przez nabywcę”.
Informacje o spółce modelowej
Dla celów raportu stworzono konstrukcję spółki modelowej - jest to polska spółka z o.o., która zaczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 r. i prowadzi ją w Warszawie. Spółka posiada w 100% kapitał polski, jest własnością 5 osób fizycznych. Produkuje doniczki do kwiatów i sprzedaje kontrahentom. detalicznym. Dokonuje wyłącznie transakcji krajowych. Posiada 60 pracowników, polskich rezydentów podatkowych. Posiada majątek w postaci dwóch działek, 1 budynku, maszyn, sprzętu biurowego, komputerów i 2 ciężarówek (jedna w ramach leasingu). Spółka modelowa korzysta wyłącznie z takich przywilejów podatkowych, na które wpływ ma jej rozmiar lub okres prowadzenia działalności. Obrót wnosi1,050 x PKB (według danych z 2012 r.). W pierwszym roku działalności spółka wykazała stratę. W drugim roku sprzedała jedną z posiadanych działek.
![ZPP: opodatkowanie ryczałtem dla wszystkich firm z PIT i CIT [© Artur - Fotolia.com] ZPP: opodatkowanie ryczałtem dla wszystkich firm z PIT i CIT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/badania-przedsiebiorcow/ZPP-opodatkowanie-ryczaltem-dla-wszystkich-firm-z-PIT-i-CIT-216575-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)