eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWymiana barterowa: podstawa opodatkowania VAT

Wymiana barterowa: podstawa opodatkowania VAT

2014-12-01 13:38

Wymiana barterowa: podstawa opodatkowania VAT

Barter a podstawa opodatkowania VAT © pichetw - Fotolia.com

Form rozliczania transakcji w obrocie gospodarczym jest wiele - od tradycyjnych zapłat gotówkowych, poprzez przelewy bankowe, opłaty pobraniowe, aż po barter. Wydawać by się mogło, że wymiana barterowa nie będzie problematycznym rozliczeniem, skoro polega przede wszystkim na bezgotówkowej wymianie na zasadzie “coś za coś” między przedsiębiorcami. Jednakże w kwestii barteru kłopot może sprawić ustalenie podstawy opodatkowania VAT.

Przeczytaj także: Świadczenia wzajemne opodatkowane VAT i CIT

Barter – definicja


Barter stanowi specyficzny charakter transakcji handlowej, niezdefiniowanej wprost przepisami. Zgodnie z definicjami słownikowymi podczas dokonywania transakcji barteru dochodzi do wymiany:
  • towaru za towar,
  • usługi za usługę,
  • towaru za usługę.

W barterze nie występują rozliczenia gotówkowe – jest to transakcja przeprowadzana całkowicie bez wykorzystania tradycyjnych metod płatności. Podstawowe przepisy, regulujące dokonywanie barteru, znajdują się w Kodeksie cywilnym.

Podstawa opodatkowania VAT


Mimo że podczas dokonywania barteru nie dochodzi do rozliczeń pieniężnych, to transakcja taka, jeśli jest dokonywana przez czynnych podatników VAT, będzie podlegała opodatkowaniu tą daniną.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania VAT jest to, co stanowi zapłatę, którą sprzedawca towaru albo wykonawca usługi ma otrzymać od nabywcy, usługobiorcy albo osoby trzeciej.

fot. pichetw - Fotolia.com

Barter a podstawa opodatkowania VAT

Za podstawę opodatkowania wymiany barterowej uznaje się wartość towarów lub usług podlegających wzajemnej wymianie, jaką ma ona dla nabywcy, który zaoferował “coś” w zamian.



Ustawa o VAT
Art. 29a. 1.
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Barter a podstawa opodatkowania VAT


Skoro w przypadku transakcji barterowej podatnicy nie mają do czynienia z wartościami wyrażonymi w pieniądzu, w jaki sposób należałoby ustalić podstawę opodatkowania w VAT?

Aby to ustalić, należałoby odnieść się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (orzeczenie C-33/90 Empire Stores z 2 czerwca 1994 r., wyrok C-380/99 Bertelsmann z 3 lipca 2001 r.). Skoro podstawą opodatkowania jest ogólnie pojęte otrzymane wynagrodzenie, to w przypadku barteru za taką podstawę należy uznać wartość towaru albo usługi, jaką ma ona dla odbiorcy. Innymi słowy, chodzi o to, jaką wartość wyrażoną w pieniądzu nabywca byłby skłonny zapłacić, gdyby transakcja była rozliczana w formie pieniężnej. Przy dokonywaniu ustaleń warto też zwrócić uwagę, aby kwota była adekwatna do kosztów, jakie należy ponieść aby nabyć lub wytworzyć towar albo usługę.

Zgodnie z powyższym można ustalić, że za podstawę opodatkowania wymiany barterowej uznaje się wartość towarów lub usług podlegających wzajemnej wymianie, jaką ma ona dla nabywcy, który zaoferował “coś” w zamian. Oczywiście przy wycenie barteru nie należałoby zanadto odchodzić od wartości cen rynkowych towaru lub usługi albo produktów i innych nakładów, które trzeba by było ponieść aby wytworzyć/zrealizować przedmiot wymiany.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: