Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT
2014-11-27 14:00
Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT © minicel73 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi warsztat samochodowy, w którym świadczy usługi wulkanizacyjne i napraw samochodów. Posiada przy tym samochody ciężarowe, stanowiące jego środki trwałe, a dające prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego. Zdarza się, że w warsztacie tym naprawiane są także i te pojazdy przy użyciu zakupionych wcześniej części zamiennych. To samo tyczy się wymiany eksploatacyjnej płynów i olei. Części te pierwotnie miały służyć świadczeniu usług remontowych, w związku z czym wnioskodawca odliczył od ich zakupu całą kwotę podatku naliczonego (jako przeznaczonych do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych). Części montowane do własnych samochodów, a znajdujące się na stanie magazynowym, były nabywane zarówno w roku 2013 jak i 2014. Towar z magazynu zużywany do napraw (zarówno samochodów własnych jak i w ramach odpłatnego świadczenia usług na rzecz innych podmiotów) jest zdejmowany automatycznie programem do obsługi sprzedaży w wartości netto „Rozchodem wewnętrznym”. Wnioskodawca nie ściąga materiałów zużywanych do własnych pojazdów ze stanu magazynowego według daty zakupu tylko według rozmiaru i innych parametrów. Zadał pytanie, w jaki sposób rozliczyć podatek VAT od zakupu części, płynów i olei wprowadzonych na magazyn, a faktycznie (po pewnym czasie) zużywanych do własnych samochodów stanowiących środki trwałe jego firmy, które nie dają pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
Przydatne narzędzia:
- Ewidencja przebiegu pojazdu VAT
- Ewidencja przebiegu pojazdu VAT – osoba inna niż pracownik
fot. minicel73 - Fotolia.com
Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Treść tego przepisu wskazuje, iż:
• prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
• prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Z ww. przepisów wynika więc, że odliczeniu podlega podatek naliczony od zakupów, które służą sprzedaży opodatkowanej.
Należy wskazać, iż od dnia 1 stycznia 2014 r. kwestie dotyczące zasad odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zostały uregulowane przepisami art. 86a ustawy. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014, poz. 312), zwanej dalej ustawą nowelizującą, przepis art. 86a uległ zmianie.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)