Ryczałt ewidencjonowany formą opodatkowania firmy w 2015 roku
2014-11-27 14:01
Przeczytaj także: Karta podatkowa 2015: stały podatek przy dużych dochodach
Informacji w zakresie stawek ryczałtu należy szukać w art. 12 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym.
Jeżeli w toku wykonywanych czynności organ podatkowy ustali, że niecały przychód został przez podatnika opodatkowanego ryczałtem wykazany, zastosuje do niego karną stawkę tego podatku która równa jest pięciokrotnej wysokości zwykłe stawki ryczałtu mającej zastosowanie do danej czynności, nie więcej jednak niż 75% tego przychodu.
W odróżnieniu od karty podatkowej, przedsiębiorcy decydujący się na opodatkowanie ryczałtem muszą pamiętać, że ciąży na nich obowiązek tzw. samoobliczenia podatku. Oznacza to, że muszą oni za dany okres rozliczeniowy samodzielnie ustalić wartość należnego fiskusowi podatku i wpłacić go na właściwe konto urzędu skarbowego. Ryczałt co do zasady płatny jest za okresy miesięczne (do 20 dnia miesiąca następnego). Mniejsi przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z opłacania go za kwartały kalendarzowe (do 20 dnia pierwszego miesiąca następującego po danym kwartale). Wyjątkiem jest ryczałt za grudzień/IV kwartał, który należy uregulować w terminie złożenia zeznania podatkowego. Przypomnijmy, że ryczałtowcy rozliczają się na PIT-28, który musi trafić do urzędu najpóźniej z końcem stycznia roku następującego po tym, który jest rozliczany.
Warto pamiętać, że podatnicy wybierający ryczałt mogą skorzystać z większości ulg podatkowych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od podstawy opodatkowania odliczają także zapłacone w danym roku podatkowym składki na ubezpieczenie społeczne, zaś od samego podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne (z zastrzeżeniem, że tych nie można odliczyć więcej, niż 7,75% podstawy ich wymiaru). Z popularniejszych ulg, z których ryczałtowcy mogą skorzystać, można wymienić m.in. ulgę na Internet, rehabilitacyjną, czy przekazane darowizny a także rozliczenie straty podatkowej. Niestety ryczałt nie uprawnia do skorzystania z ulgi na dzieci (chyba że przedsiębiorca taki uzyskuje obok przychodów opodatkowanych ryczałtem także inne, opodatkowane skalą podatkową).
Niewątpliwą wadą opodatkowania ryczałtem jest to, że ta forma opodatkowania pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy też rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko (w zakresie dochodów opodatkowanych skalą podatkową). Wyjątkiem jest tutaj jedynie opłacanie ryczałtu od przychodów z tzw. prywatnego najmu (a więc uzyskiwanych poza działalnością gospodarczą). Przy tego typu przychodach opodatkowanych ryczałtem z rozliczenia wspólnego (czy jako osoba samotna) można skorzystać.
Warto przeczytać:
- Najem i działalność gospodarcza: forma opodatkowania 2014
- Wakacyjny (sezonowy) najem mieszkania to działalność gospodarcza?
- Wynajem nieruchomości to nie zawsze najem prywatny
![Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku [© mrgarry - Fotolia.com] Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Forma-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej-w-2015-roku-146543-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)