Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym
2014-11-26 13:00
![Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym [© apops - Fotolia.com] Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprzedaz-bezrachunkowa/Ewidencja-sprzedazy-w-podatku-dochodowym-147074-200x133crop.jpg)
Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: KPiR i ewidencja przychodów: ewidencja sprzedaży bezrachunkowej
Wskazane rozporządzenie mówi m.in., kiedy taką ewidencję należy prowadzić. I tak ma to miejsce, gdy:- podatkową księgę przychodów i rozchodów na rzecz podatnika prowadzi biuro rachunkowe
- podatnik prowadzi przedsiębiorstwo wielozakładowe i dla wszystkich zakładów chce prowadzić jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów
- podatnik prowadzi księgę we własnym zakresie i chce ewidencjonować sprzedaż bezrachunkową jednym wpisem do księgi.
O powyższym mówią odpowiednio §8 ust. 1 pkt 2, §9 ust. 3 i §30 ust. 3 rozporządzenia.
Regulacje tyczące się samego prowadzenia ewidencji są przy tym dosyć ubogie, jednakże udzielają jednocześnie odpowiedzi na najczęściej nurtujące podatników pytania w tej materii.
Pierwsze z nich często tyczy się tego, jak zapisy z ewidencji sprzedaży przenieść do księgi podatkowej w sferze technicznej (a więc co należy wypełnić)? Stosowne informacje w tym zakresie znalazły się w załączniku do rozporządzenia zawierającym objaśnienia do prowadzenia księgi. Mówią one że w przypadku dokonywania zapisów wynikających z prowadzonej m.in. ewidencji sprzedaży, nie wypełnia się kolumn 3-5 księgi (a więc tyczących się nr dowodu księgowego oraz danych kontrahenta). Należy przy tym wypełnić liczbę porządkową (kolumna 1), datę zdarzenia gospodarczego (kolumna 2), czyli konkretny dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (którym w praktyce jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego), a także odpowiednią kwotę przychodu (w kolumnie 7 bądź 8, w zależności od tego, czego przychód dotyczy oraz kolumnę 9 będącą sumą dwóch poprzednich).
fot. apops - Fotolia.com
Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym
Ewidencji sprzedaży nie należy mylić z ewidencją przychodów, którą to prowadzą podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.
Przydante narzędzia:
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Co także jest niezwykle ważne – podstawą zapisów w księdze jest tutaj sama ewidencja sprzedaży. W celu ich dokonania nie należy zatem sporządzać odrębnego dowodu wewnętrznego.
Warto także pamiętać, że wpisu w ewidencji sprzedaży dotyczącego uzyskanego przychodu co do zasady nie dokonuje się niezwłocznie po jego uzyskaniu. §18 ust. 1 rozporządzenia mówi bowiem, że zapisów w tej ewidencji należy dokonywać jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Tym samym na jeden dzień powinien tutaj przypadać jeden wpis w ewidencji (oczywiście pod warunkiem, że w tym dniu wystąpiła sprzedaż bezrachunkowa), którego wartość winna stanowić łączny przychód uzyskany ze sprzedaży bezracunkowej (a więc sumę takiej sprzedaży) w tym dniu (a nie każdej sprzedaży odrębnie).
Po zakończeniu miesiąca podatnik powinien natomiast zsumować wartość osiągniętego w danym miesiącu przychodu bezrachunkowego i sumę tę następnie przenieść do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wzór ewidencji
Nie ma ustawowego wzoru ewidencji sprzedaży, niemniej rozporządzenie w sprawie prowadzenia księgi wskazuje elementy, które winny się w niej znaleźć.
I tak ewidencja ta winna zawierać co najmniej następujące dane:
- numer kolejny wpisu,
- datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami
- kwotę uzyskanego przychodu.
Podatnik jest oczywiście obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty.
![Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym [© Torbz - Fotolia.com] Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprzedaz-bezrachunkowa/Sprzedaz-bezrachunkowa-w-podatku-VAT-i-dochodowym-154145-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)