Odliczenie VAT z faktury metoda kasowa w 2014 roku
2014-11-21 11:37
Odliczenie VAT z faktury metoda kasowa w 2014 roku © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczanie VAT: mały podatnik i metoda kasowa w 2014 r.
Podstawowe reguły odliczania VAT-u zostały określone w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku podatników rozliczających VAT metodą kasową istotny jest ust. 10e tego przepisu mówiący, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.Jak to zostało podkreślone wyżej, takiej regulacji zabrakło w stosunku do podatników nabywających towary i usługi od małych podatników rozliczających VAT metodą kasową. Nie oznacza to jednak, że odliczenia takiego mogą dokonać w miesiącu (bądź kwartale), w którym otrzymali taką fakturę, tudzież w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Dokonanie zapłaty także i tu ma decydujące znaczenie. Dlaczego?
Pierwsza z istotnych tutaj informacji znajduje się wart. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, który mówi, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Także przy odliczeniu VAT z faktury zawierającej adnotację „metoda kasowa” konieczne jest fizyczne posiadanie takiego dokumentu.
fot. apops - Fotolia.com
Odliczenie VAT z faktury metoda kasowa w 2014 roku
Niemniej istotny jest też art. 86 ust. 10 ustawy mówiący, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
I to właśnie na podstawie tego przepisu wywodzony jest pogląd, zgodnie z którym zapłata za towary czy usługi nabyte od podatnika rozliczającego się metodą kasową ma niemalże decydujące znaczenie w odliczeniu tego podatku. Dlaczego?
Należy bowiem pamiętać, że u takich podatników obowiązek podatkowy w zakresie dostawy towarów czy świadczenia usług, powstaje w sposób szczególny. Został on określony w art. 21 ustawy o VAT. Otóż w przypadku wyboru metody kasowej obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.
Tym samym, w przypadku zakupu towarów czy usług od podatnika korzystającego z metody kasowej rozliczania VAT, nabywca musi spełnić dwa warunki, aby odliczyć podatek naliczony:
- posiadać fakturę zakupu
- uregulować ciążące na nim z tego tytułu zobowiązanie.
Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.04.2014 r. nr IPPP1/443-288/14-4/EK, przychylając się do stanowiska podatnika. Czytamy w niż że:
„(…) W myśl art. 86 ust. 10b ustawy o VAT, jeżeli podatek naliczony wynika z faktury bądź dokumentu celnego, a także w przypadku wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę bądź dokument celny.
Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca, otrzymując od podwykonawców faktury VAT za świadczone roboty budowlane, może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z otrzymanych faktur VAT, w rozliczeniu za okres, w którym u podwykonawców powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonanych robót budowlanych.
Jak wskazano, Wnioskodawca nabywa usługi podwykonawcze od podmiotów będących małymi podatnikami. (…)
Podwykonawcy, z którymi współpracuje Wnioskodawca, rozliczają podatek VAT metodą kasową. Metoda kasowa stanowi szczególny sposób ustalania powstania obowiązku podatkowego, w którym powstanie obowiązku podatkowego zostało powiązane z uregulowaniem należności. (…)
Mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, iż Wnioskodawca jako nabywca usług od podwykonawcy będącego małym podatnikiem, który rozlicza się metodą kasową, może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości dopiero w rozliczeniu za okres, w którym zapłaci całość wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. Dopiero bowiem z dniem, w którym podwykonawca otrzyma od Wnioskodawcy całość zapłaty, powstanie u podwykonawcy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych, a tym samym Wnioskodawca nabędzie prawo do obniżenia VAT należnego w całości o kwotę podatku naliczonego, określoną w fakturze wystawionej przez podwykonawcę.(…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)