Rząd ułatwi życie płatnikom podatku akcyzowego
2014-11-18 22:19
Rząd chce ułatwień dla płatników podatku akcyzowego © withGod - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek akcyzowy: oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego
Rząd chce znieść odrębny druk informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (INF), co ma uprościć prowadzenie działalności w formie składu podatkowego oraz odciążyć od nadmiernej biurokracji zarówno podatników jak i fiskusa.W pierwszym roku działalności mają być zwolnione od akcyzy zakłady energochłonne rozpoczynające działalność gospodarczą i wykorzystujące w niej węgiel lub gaz oraz firmy już działające na rynku, ale uruchamiające nową instalację wykorzystującą wyroby gaz lub węgiel.
W przypadku wywozu alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach mają być rozszerzone możliwości stosowania uproszczonych procedur celnych.
Doprecyzowane mają być regulacje dotyczące wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy oraz przepisy określające opodatkowanie strat olejów smarowych oraz wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.
Rząd postuluje również zniesienie obowiązku uzyskiwania nowego zezwolenia akcyzowego w przypadku zmiany grupy wyrobów akcyzowych, co pozwoli na rozszerzenie działalności o nowe towary akcyzowe w oparciu o wydane wcześniej zezwolenie.
Termin na zwrot niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy (banderol) ma być wydłużony. W przypadku zmiany znaków akcyzy, stare znaki mają mieć wydłużoną ważność z 6 do 12 miesięcy.
Przepisy dotyczące magazynowania wyrobów akcyzowych mają być uproszczone, co pozwoli na magazynowanie w jednym składzie podatkowym zarówno wyrobów objętych jak i nie objętych akcyzą.
Rząd chce, by nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie od 30 czerwca 2015 roku.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jaki podatek od nieruchomości zapłacą w 2025 r. mieszkańcy największych miast?
-
Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku
-
Zmiany w KSeF: niższe kary dla firm, nowy harmonogram wdrożenia
-
Zmiana stanowiska MF w zakresie beneficjentów i podatku u źródła może być korzystna dla podatników