W 2015 PIT wypełni fiskus. Prezydent podpisał ustawę
2014-11-13 17:23
![W 2015 PIT wypełni fiskus. Prezydent podpisał ustawę [© bzyxx - Fotolia.com] W 2015 PIT wypełni fiskus. Prezydent podpisał ustawę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT/W-2015-PIT-wypelni-fiskus-Prezydent-podpisal-ustawe-146400-200x133crop.jpg)
Część rozliczeń podatkowych za rok 2014 wypełni fiskus © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji
Nowelizacja ustawy o PIT usprawnia wymianę informacji między administracją podatkową a płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz innymi podmiotami obowiązanymi do składania informacji o dochodach (przychodach) osób fizycznych, a także podatnikami i płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.Nowelizacja wprowadza nowe zasady składania urzędom skarbowym wybranych deklaracji PIT. Zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., jeżeli na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 są sporządzane za dany rok za więcej niż 5 podatników, lub są składane przez biuro rachunkowe, to informacje te oraz roczne obliczenie podatku i deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR będzie można przekazać fiskusowi wyłącznie drogą elektroniczną.
Przekazywanie fiskusowi drogą elektroniczną informacji PIT przez płatników umożliwi gromadzenie w systemie informatycznym danych niezbędnych do uruchomienia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (tzw. PFR). Fiskus w oparciu o dane przesłane przez firmę (firmy) w której jesteśmy zatrudnieni, sporządzi wstępnie wypełniony PIT. Wypełnione automatycznie zeznanie będzie można jednak samodzielnie uzupełnić czy skorygować - jak na przykład w przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem, korzystających z ulg podatkowych czy możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmiana ta ma ułatwić dokonywanie rozliczeń podatkowych i ograniczyć liczbę najczęściej popełnianych błędów w rozliczeniach rocznych.
Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, w pierwszym etapie usługa automatycznego wypełniania PIT zostanie udostępniona dla podatników składających zeznanie podatkowe PIT-37. Korzystanie z tej usługi będzie mieć charakter fakultatywny, nie będzie ona obowiązkowa. Usługa ta będzie miała zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.
![Przepisy prawne: najważniejsze zmiany I 2017 r. [© serQ - Fotolia.com] Przepisy prawne: najważniejsze zmiany I 2017 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przepisy-prawne/Przepisy-prawne-najwazniejsze-zmiany-I-2017-r-187623-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)