Spółka komandytowo-akcyjna: wynagrodzenie komplementariusza a VAT
2014-11-17 14:01
Spółka komandytowo-akcyjna podlega VAT © momius - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przypomniał, że pojęcie „świadczenia usług”, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ma szeroki zakres i obejmuje każde zachowanie (tak działanie, jak i zaniechanie) podatnika, które nie jest dostawą towarów. Ponadto, organ wskazał, iż świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, tylko wtedy, gdy dana usługa mieści się w przedmiotowym i podmiotowym zakresie opodatkowania. Po pierwsze, zatem należy dokonać czynności polegającej na świadczeniu usług (czynność ta musi mieć charakter odpłatny). Po drugie, świadczenie to powinno być wykonane przez podmiot działający w tym konkretnym przypadku w charakterze podatnika VAT, tj. podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT .Istotą rozpatrywanego w ww. interpretacji problemu jest zatem to, czy usługi świadczone na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej przez jej komplementariusza można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej, czy też za realizowanie uprawnień związanych z udziałem w spółce. Innymi słowy, kluczowym w tym miejscu jest ustalenie, czy komplementariusz działa jako podatnik VAT, prowadząc sprawy spółki.
Na podstawie art. 125 Kodeksu spółek handlowych (dalej Ksh), spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.
fot. momius - Fotolia.com
Spółka komandytowo-akcyjna podlega VAT
Jeżeli zatem przedmiotowa spółka komandytowo-akcyjnej zadecyduje o przyznaniu wynagrodzenia spółce z o.o. będącej komplementariuszem, to w ocenie organu podatkowego, wzajemne relacje tych podmiotów wykroczą poza zwyczajne stosunki spółka-wspólnik wynikające z przepisów Ksh. W takiej sytuacji, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, strony będzie łączyć stosunek cywilnoprawny, z którego wynika zobowiązanie komplementariusza do prowadzenia spraw spółki oraz spółki komandytowo-akcyjnej – do wypłacenia należnego mu wynagrodzenia z tytułu w/w świadczenia.
Organ podatkowy powołał się również na orzeczenie TSUE z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C -210/04, z którego wynika, iż jednym z wyróżników prowadzenia działalności gospodarczej jest ponoszenie ryzyka ekonomicznego związanego z tą działalnością. Podkreślił on zatem, iż komplementariusz ponosi takie ryzyko ekonomiczne, gdyż na mocy art. 31 § 1 Ksh odpowiada on subsydiarnie za zobowiązania spółki.
Podobnie w zakresie rozpatrywanego problemu wypowiedział się również m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 21.01.2014 , sygn. IPPP1/443-1092/13-2/AP czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 19.06.2013, sygn. ILPP2/443-303/13-4/SJ. Analogiczne zagadnienie było także przedmiotem niedawno wydanego wyroku NSA z 3 czerwca 2014 r., sygn. akt I FSK 876/13, w którym potwierdzono w/w stanowisko organów podatkowych w zakresie opodatkowania świadczenia komplementariusza polegającego na prowadzeniu spraw spółki komandytowo-akcyjnej.
oprac. : Ewelina Kalita / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)