eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPłatność Payu a data przychodu w podatku dochodowym

Płatność Payu a data przychodu w podatku dochodowym

2014-10-30 12:56

Płatność Payu a data przychodu w podatku dochodowym

Płatność Payu a data przychodu w podatku dochodowym © djama - Fotolia.com

Przychód ze sprzedaży internetowej powstaje u przedsiębiorcy w dacie wpływu pieniędzy na jego konto bankowe, nie zaś w momencie wpływu na konto Payu. Dopiero bowiem w chwili wpływu na rachunek bankowy podatnik może nimi swobodnie dysponować. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 05.09.2012 r. nr ITPB1/415-859/12/HD.

Przeczytaj także: Płatności PayU: Program Ochrony Kupujących

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej firmy zajmuje się sprzedażą detaliczną odzieży i obuwia za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego. Klienci kupując towar płacą należność na jej rachunek bankowy bądź korzystają z „płatności Payu”. W tym drugim przypadku zapłata za towar jest księgowana na koncie wnioskodawczyni w Payu tego samego dnia w przeciągu kilku minut od dokonania przelewu przez klienta. Następnie pieniądze z konta Payu są przelewane na konto bankowe wnioskodawczyni (transakcja odbywa się raz dziennie, następnego dnia po dokonaniu wpłaty przez klienta). Towar jest wysyłany dopiero po otrzymaniu pieniędzy na konto bankowe. Wnioskodawczyni wskazała także, że nie ma możliwości swobodnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na koncie w Payu (np. nie może dokonać zapłaty za towary czy usługi). Może jedynie dokonać przelew na swoje konto bankowe. W podatku dochodowym wybrała opodatkowanie ryczałtem. Zadała pytanie, w którym momencie powstaje u niej przychód podlegający opodatkowaniu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

fot. djama - Fotolia.com

Płatność Payu a data przychodu w podatku dochodowym

Przychód ze sprzedaży internetowej powstaje u przedsiębiorcy w dacie wpływu pieniędzy na jego konto bankowe, nie zaś w momencie wpływu na konto Payu. Dopiero bowiem w chwili wpływu na rachunek bankowy podatnik może nimi swobodnie dysponować.


W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast w oparciu o przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:
• wystawienie faktury przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
• uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę, określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h ustawy). W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty – o czym stanowi art. 14 ust. 1i cytowanej ustawy. (…)

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, datę powstania przychodu należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo uregulowania należności.

Wobec powyższego, przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż przychody uzyskane w związku ze sprzedażą towarów przez internetowy serwis aukcyjny stanowią dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej w momencie wpływu środków pieniężnych na jej rachunek bankowy (otrzymanie należności), a nie – jak wskazuje Wnioskodawczyni – na konto w Pauy. Dopiero bowiem w momencie wpływu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawczyni ma ona możliwość swobodnego dysponowania nimi, np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi. W związku z tym, że w omawianej sytuacji wydanie towaru nastąpi po otrzymaniu zapłaty, należało uznać, że przychód z działalności gospodarczej powstanie w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawczyni.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: