eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWynagrodzenie dla spółki jawnej za ustanowienie służebności przesyłu

Wynagrodzenie dla spółki jawnej za ustanowienie służebności przesyłu

2014-10-23 12:29

Wynagrodzenie dla spółki jawnej za ustanowienie służebności przesyłu

Wynagrodzenie dla spółki jawnej za ustanowienie służebności przesyłu © illustrez-vous - Fotolia.com

Otrzymane wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, podobnie jak ustanowienie służebności gruntowej, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Służebność przesyłu jest bowiem odmianą służebności gruntowej. Zwolnienie takie przysługuje zatem wspólnikowi spółki jawnej, będącej właścicielem takich gruntów - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 09.09.2014 r. nr ILPB1/415-1191/12/14-S/AP.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za służebność przesyłu rurociągu solanki z podatkiem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka jawna zawarła ze spółką akcyjną kilka umów o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach rolnych stanowiących jej własność. Umowy te zostały zawarte w formie aktu notarialnego. Zgodnie z nimi służebność przesyłu została ustanowiona na czas nieokreślonych. Służebność ta polega na założeniu i przeprowadzeniu linii elektroenergetycznej napowietrznej poprzez posadowienie na należących do spółki gruntach słupów linii elektroenergetycznej i podwieszenie napowietrznych przewodów oraz na funkcjonowaniu wymienionej linii elektroenergetycznej po jej wybudowaniu, każdorazowym udostępnieniu wskazanych w umowach działek w celu wykonania niezbędnych robót związanych z budową, eksploatacją, konserwacją i wszelkimi remontami linii. Ustanowienie służebności odbyło się za jednorazowym wynagrodzeniem, w wysokości wskazanej w umowie. Wspólnik spółki jawnej w związku z powyższym zadał pytanie, czy przypadająca na niego część tego wynagrodzenia korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie, uwzględniając rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 października 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 1038/13, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

fot. illustrez-vous - Fotolia.com

Wynagrodzenie dla spółki jawnej za ustanowienie służebności przesyłu

Otrzymane wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, podobnie jak ustanowienie służebności gruntowej, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienie takie przysługuje wspólnikowi spółki jawnej, będącej właścicielem takich gruntów.


Stosownie do treści art. 14 ust. 1 cyt. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która zawarła kilka umów o ustanowienie służebności przesyłu na działkach rolnych będących jej własnością. W zamian za ustanowienie służebności spółka otrzymała jednorazowe wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie. W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy Jego przychód – jako wspólnika spółki jawnej – odpowiadający Jego udziałowi w zysku tej spółki, uzyskany z tytułu jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego przez tę spółkę w zamian za ustanowienie służebności przesyłu, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powyższego wskazać należy, że w myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zauważyć jednak należy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:
a. ustanowienia służebności gruntowej,
b. rekultywacji gruntów,
c. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie
- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Wskazać przy tym należy, że ww. zwolnienie przysługuje tylko i wyłącznie posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, którego to pojęcia ustawa o podatku dochodowym nie definiuje. W celu wyjaśnienia tej kwestii odsyła jednak, zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ww. ustawy, do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: