Amortyzacja środków trwałych gdy aport przedsiębiorstwa
2014-10-20 13:00
Amortyzacja środków trwałych gdy aport przedsiębiorstwa © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa i amortyzacja nieruchomości w CIT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka otrzyma w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W skład aportu będą wchodzić m.in. składniki majątkowe stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne. W zamian za aport spółka wyda podmiotowi go wnoszącemu swoje udziały. Część wartości przedmiotu aportu może przy tym zostać alokowana na kapitał zapasowi spółki. Gdy tak się stanie, łączna wartość nominalna udziałów spółki wydanych w zamian za aport będzie niższa od jego wartości rynkowej. To z kolei spowoduje, że wartość, o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy spółki, będzie niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu. Zadano pytanie jak w takim przypadku ustalić wartość początkową przejętych środków trwałych oraz samą amortyzację? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to jest następujące:
„(…) Zdaniem Spółki, w przypadku aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop, a zatem odpisy amortyzacyjne od poszczególnych jego składników będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki, niezależnie od kwoty, o jaką podwyższony zostanie jej kapitał zakładowy.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki.
Przydatne narzędzia
- Kalkulator - amortyzacja środków trwałych
- Kalkulator - umorzenie środków trwałych
- Stawki amortyzacji
fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com
Amortyzacja środków trwałych gdy aport przedsiębiorstwa
Skutki wniesienia aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zostały uregulowane odrębnie i szczegółowo w art. 15 ust. 1s, art. 16g ust. 9-l0a oraz 16h ust. 3- 3a updop. Przepisy te należy uznać za szczególne w stosunku do art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop.
Celem wprowadzenia do updop przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop było ograniczenie możliwości uzyskiwania korzyści podatkowej w przypadku aportów w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychodem wnoszącego aport, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, jest co do zasady wartość nominalna obejmowanych udziałów/akcji. Dzięki powyższej regulacji przekazanie części wkładu na kapitał zapasowy spółki umożliwia wniesienie aportu bez obowiązku wykazania dochodu podatkowego. Brak ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze takiego aportu umożliwiałby zminimalizowanie obciążeń podatkowych po stronie wnoszącego aport przy jednoczesnym prawie otrzymującego aport do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotu aportu ustalonego na dzień jego wniesienia. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop umożliwia więc przeciwdziałanie w zakresie uzyskiwania nieuzasadnionych korzyści podatkowych przy transakcji aportu, której przedmiotem byłyby składniki majątku inne niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)