eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

2014-10-08 12:28

Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT © nito - Fotolia.com

Samochód osobowy uprawnia co do zasady odliczenia 50% podatku naliczonego. Tyczy się to jego zakupu, najmu, leasingu, jak też wydatków związanych z eksploatacją i naprawami. Od paliwa zaś VAT-u odliczyć nie można. Inaczej jest w sytuacji, gdy pojazd taki służy jedynie działalności gospodarczej. Jako taki uznaje się zaś m.in. pojazd przeznaczony jedynie na wynajem.

Przeczytaj także: Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT

Generalna zasada określona w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT mówi, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi 50% VAT wyrażonej przede wszystkim na fakturach zakupu zarówno samego pojazdu, jak i innych towarów i usług z nim związanych. Pojazdem samochodowym jest zaś pojazd samochodowy w myśl przepisów o ruchu drogowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Jak jednak mówi art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy, wskazanych wyżej ograniczeń nie stosuje się gdy pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Trudno wymagać, aby zwykła „osobówka” miała aż 10 miejsc dla pasażerów, stąd też, aby pojazd taki dawał pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, musi służyć jedynie prowadzonej działalności gospodarczej podatnika.

Ten warunek można zaś spełnić na 2 sposoby. Po pierwsze, konstrukcja danego pojazdu wyklucza jego użycie na cele prywatne bądź powoduje, że użycie takie jest nieistotne. Niestety powyższe obejmuje tylko niektóre typy samochodów i to w dodatku z reguły z jednym rzędem siedzeń, gdzie część pasażerska od ładunkowej jest oddzielona trwałą przegrodą czy mające otwartą część ładunkową (bądź też kabina kierowcy i część ładunkowa to konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu). Mieszczą się tutaj także niektóre pojazdy specjalne w myśl prawa o ruchu drogowym, jak agregaty, koparki, ładowarki, niektóre bankowozy czy karawany. Ich lista została jednak zawarta w zamkniętym katalogu określonym w ustawie o VAT bądź rozporządzeniach wykonawczych. Powyższe tyczy się przy tym jedynie pojazdów samochodowych innych aniżeli samochody osobowe.

fot. nito - Fotolia.com

Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

Jeżeli samochody osobowe są wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej, odliczyć można 100% tego podatku. To wymaga jednak prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Zakres tej dokumentacji jest mniejszy, jeżeli pojazd ma służyć tylko do dalszego najmu czy dzierżawy.


Co za tym idzie, zwykła osobówka na to wyłączenie nigdy się nie załapie. Drugi sposób pełnego odliczenia VAT, to przekazanie pojazdu jedynie na potrzeby działalności gospodarczej. Niemniej fiskus nie uwierzy podatnikowi „na słowo”, że pojazd prywatnie nie jest wykorzystywany. Aby tutaj pełny VAT odliczać, podatnik musi z jednej strony zgłosić taki pojazd fiskusowi w odpowiednim terminie (na formularzu VAT-26), z drugiej zaś sporządzić odpowiednią dokumentację, która zapewni jego używanie jedynie służbowo. Dokumentacja ta to spisane (i respektowane) reguły, które wykluczą użytek prywatny oraz ewidencja przebiegu pojazdu potwierdzająca, że pojazd służył jedynie działalności gospodarczej (która zawiera m.in. pokonywane pojazdem trasy).
Na początku wydawało się, że największą bolączką podatników będzie prowadzenie dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdu. Jest ona bowiem dosyć szczegółowa i wymaga pewnego wysiłku i systematyczności (gdy firma nie może tych rozwiązań zautomatyzować np. poprzez systemy informatyczne). Niemniej analiza wydawanych w tej materii przez fiskusa interpretacji indywidualnych prowadzi do wniosków, że ten, poza oczywiście błędami popełnianymi przy prowadzeniu tej ewidencji (które będą ją dyskwalifikowały, a co za tym idzie, podatnik nie będzie miał pełnego prawa do odliczenia VAT-u), skupia się bardzo mocno na kwestii zapewnienia przez podatnika takich środków zabezpieczeń, które w 100% wykluczą możliwość użycia auta prywatnie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: