Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT
2014-10-03 12:44
Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru
Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zaliczkę na poczet eksportu towarów (w sytuacji gdy wywóz towarów nie nastąpił w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca jej otrzymania) należy ująć w rozliczeniu za miesiąc marzec 2014 r. - należy uznać za nieprawidłowe.
Wnioskodawca wskazał również, że w przyszłości będzie otrzymywał zaliczki na poczet eksportu towarów (innych niż energia elektryczna, cieplna lub chłodnicza oraz gaz przewodowy), gdzie ze względu na specyfikę realizacji dostaw, z kontraktów będzie wynikał późniejszy termin wywozu towarów, niż w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Spółka otrzyma te zaliczki. Późniejszy termin wywozu towarów związany będzie ze skalą przedmiotu zamówień, cechujących się często wysokim stopniem skomplikowania i czasochłonnością realizacji. Stosowanie zaliczek na poczet eksportu towarów, który ma nastąpić w okresie późniejszym, niż w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca otrzymania zaliczki, jest w energetyce zjawiskiem powszechnym, uznawanym za normę przy realizacji dużych przedsięwzięć.
Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.
Tym samym stawkę 0% w związku z otrzymaniem zaliczki na poczet dostawy eksportowej można również zastosować w sytuacji, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym, niż dwa miesiące. Należy jednak spełnić określony warunek, tj. wywóz w późniejszym terminie musi być uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostawy, w której termin wywozu towarów został określony.
W tej sytuacji Wnioskodawca winien posiadać wskazywany we wniosku dokument, o którym mowa w art. 41 ust. 6a ustawy, potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi wywóz towarów (zgodnie z warunkami dostawy). Należy uwzględnić także odpowiednio postanowienia art. 41 ust. 7, 9 i 11 ustawy, adekwatnie do okoliczności jakie wystąpią w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.
Jednakże jak już wspomniano wcześniej należy mieć na uwadze, że moment otrzymania dokumentu nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.
Stosownie do powyższych przepisów w sytuacji, gdy wywóz nastąpi w terminie późniejszym niż 2 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym Wnioskodawca otrzymał zaliczkę ale uzasadnione to będzie specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których zawarty będzie termin wywozu towarów, otrzymana zaliczka powinna być wykazana w deklaracji za miesiąc w którym została otrzymana. Wnioskodawca, w myśl art. 41 ust. 9b ustawy będzie uprawniony do zastosowania względem otrzymanej na poczet eksportu zaliczki stawki podatku w wysokości 0%. Zastosowanie 0% stawki podatku w odniesieniu do otrzymanej ww. zaliczki z tytułu eksportu towarów będzie możliwe w przypadku gdy wywóz towarów nastąpi w terminie wynikającym z warunków kontraktu, termin ten będzie uzasadniony warunkami dostawy wynikającymi ze specyfiki tego rodzaju dostawy, i Wnioskodawca będzie w posiadaniu (w rozliczeniu za okres w którym dokonano wywozu) dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza Unię Europejską.
W przypadku jednak nie otrzymania dokumentu w tym terminie zastosowanie będzie miał odpowiednio art. 41 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł zachować prawo do stawki 0% w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres następny po okresie rozliczeniowym, w którym nastąpił wywóz towarów.
Otrzymanie dokumentu po tej dacie oznacza opodatkowanie zaliczki właściwą stawką podatku VAT (stawką krajową właściwą dla towaru). W takiej sytuacji Wnioskodawca powinien złożyć stosowna korektę deklaracji za miesiąc, w którym otrzymano zaliczkę tj. za miesiąc w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu jej otrzymania i skorygować „in minus” otrzymaną zaliczką jako eksport towarów opodatkowany stawką 0%.
W sytuacji zaś otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz po ww. dacie Wnioskodawca będzie miał prawo w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał stosowny dokument skorygować „in minus” wartość sprzedaży krajowej oraz wykazać eksport towarów opodatkowany stawką 0% (art. 41 ust. 9 ustawy). (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)