eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWydanie interpretacji podatkowej: przepisy zgodne z Konstytucją

Wydanie interpretacji podatkowej: przepisy zgodne z Konstytucją

2014-09-30 13:21

Wydanie interpretacji podatkowej: przepisy zgodne z Konstytucją

W którym momencie następuje wydanie interpretacji? © apops - Fotolia.com

Indywidualne interpretacje podatkowe stanowią dla podatników, którzy wystąpili o ich wydanie, bardzo ważne dokumenty. Przede wszystkim bowiem chronią podatnika, który się do nich zastosuje (oczywiście tylko wnioskodawcę) wskutek nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli nagle fiskus zmieni zdanie. Wskazują też, jak na daną sprawę patrzą urzędnicy.

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji

Na wydanie tego typu dokumentów organy podatkowe mają co do zasady trzy miesiące licząc od dnia wpływu wniosku o wydanie interpretacji. Jeżeli w tym terminie omawiany dokument nie zostanie wydany, mamy do czynienia z tzw. „milczącą interpretacją”, a więc przyjęciem za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji.

Stąd też dla podatników niezmiernie ważne jest określenie, w którym momencie następuje wydanie interpretacji. Ordynacja podatkowa tego wprost nie wyjaśnia. Zdaniem podatników oczywiście chodzi tutaj nie tylko o fizyczne sporządzenie takiego dokumentu, ale też o jego doręczenie adresatowi. Co za tym idzie, jej wydaniem jest dzień, w którym ta dotrze do wnioskodawcy. Co innego twierdził fiskus.
Minister Finansów (bądź upoważnione przez niego organy podatkowe) musi wydać interpretację bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od otrzymania wniosku. Jeśli w tym terminie tego nie zrobi, uznaje się, że w dniu następującym po tym, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

W sprawie tej zapadła w 2008 r. uchwała siedmiu sędziów NSA, którzy uznali, że interpretacja jest uznana za wydaną w chwili, gdy otrzymał ją podatnik (wnioskodawca). Jedynie bowiem w takiej sytuacji interpretacje te mogą pełnić swoją podstawową funkcję, gwarantującą podatnikom brak negatywnych konsekwencji dla podatnika z tytułu zgodnego z interpretacją postępowania (należy bowiem pamiętać, że zakres ochrony interpretacji jest różny w zależności do tego, czy dotyczy zdarzenia przyszłego czy też przyszłego).
Ponadto taki tok postępowania wykluczyłby również możliwość antydatowania interpretacji.

fot. apops - Fotolia.com

W którym momencie następuje wydanie interpretacji?

Zdaniem Trybunału przepisy Ordynacji podatkowej rozumiane w ten sposób, że poprzez wydanie interpretacji podatkowej należy rozumieć jej sporządzenie i podpisanie, a nie doręczenie adresatowi, są zgodne z Konstytucją.


Niestety pomimo wskazanej uchwały spór o datę wydania nadal trwał. Wskutek tego w 2009 r. Izba Finansowa NSA ( uchwała z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. akt II FPS 7/09)uznała, że za wydaną interpretację uznaje się taką, która została fizycznie sporządzona i podpisana (w terminie tym nie należy wliczać daty doręczenia do wnioskodawcy).
Zdaniem NSA „wydać” oznacza przede wszystkim sporządzić (wystawić) dokument. Wydać interpretację indywidualną (w rozumieniu art. 14b i 14d ustawy Ordynacja podatkowa), to zatem nic innego, jak sporządzić pisemną informację o tym, jak należy rozumieć bądź stosować przepisy prawa podatkowego w przedstawionym przez zainteresowanego zaistniałym bądź oczekiwanym stanie faktycznym. Co za tym idzie, w pojęciu „wydanie interpretacji” nie mieści się jej doręczenie a jedynie sporządzenie przez odpowiedni organ na piśmie oraz opatrzenie datą i podpisem upoważnionej osoby.

Zdawać by się mogło, że powyższe spór powinno zakończyć. Niemniej z końcem roku 2012 Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy art. 14o § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jest zgodny z zasadą zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającą z art. 2 konstytucji. Jego bowiem zdaniem, przyjmując ostatnie z przedstawionych stanowisk NSA za prawidłowe dochodzimy do sytuacji, w której wnioskodawca działając w zaufaniu do instytucji „milczącej" interpretacji może nie mieć świadomości, że w jego sprawie została sporządzona, lecz jeszcze nie doręczona mu interpretacja indywidualna o odmiennym rozstrzygnięciu, pozbawiająca go ochrony przewidzianej przepisami Ordynacji podatkowej.

Trybunał Konstytucyjny (wyrok z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt K 49/12) uznał, że kwestionowany przepis w zakresie w jakim pojęcie „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d tej ustawy jest zgodny z konstytucją.

TK podkreślił, „(…) że akceptacja normy, w której świetle wydanie interpretacji indywidualnej w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku to jej sporządzenie (wystawienie) przed upływem tego okresu, a nie – jak uważa wnioskodawca – doręczenie dokumentu adresatowi, sprzyja realizacji konstytucyjnej zasady określoności przepisów prawa (ich precyzyjności, poprawności i jasności). Wynika to w szczególności stąd, że jednemu pojęciu umiejscowionemu w różnych przepisach tego samego aktu normatywnego nadaje się identyczne znaczenie. Gwarantuje to bezpieczeństwo prawne jednostki polegające na stabilności interpretacji danego określenia w ramach całej regulacji prawnej. Odnosi się to do pojęcia „wydania” aktu (interpretacji indywidualnej, decyzji administracyjnej, zaświadczenia), które w każdym przypadku należy odróżnić od kolejnego pojęcia występującego w przepisach, a mianowicie doręczenia tego dokumentu (interpretacji indywidualnej, decyzji administracyjnej, zaświadczenia).(…)”
Zdaniem Trybunału przepisy Ordynacji podatkowej rozumiane w ten sposób, że poprzez wydanie interpretacji podatkowej należy pojmować jej sporządzenie i podpisanie, a nie doręczenie adresatowi, są zgodne z Konstytucją.

Niemniej Trybunał Konstytucyjny postanowił jednocześnie zasygnalizować Sejmowy RP potrzebę podjęcia działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie urzędowej formy komunikowania podatnikowi, że interpretacja indywidualna w jego sprawie została wydana (tj. sporządzona i podpisana) przed upływem 3 miesięcy od otrzymania wniosku oraz o tym, czy jest ona pozytywna czy negatywna dla podatnika.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: