Książka Przychodów i Rozchodów: jak prowadzić?
2014-10-03 13:11
Kto musi prowadzić Książkę Przychodów i Rozchodów? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: szacowanie dochodu przez urząd skarbowy
Ponadto, zgodnie z art. 24a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek prowadzenia księgi dotyczy również osób:- wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, zawartych na podstawie odrębnych przepisów,
- prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli osoby te zgłosiły zamiar prowadzenia tych ksiąg,
- duchownych, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.
- opłacają podatek dochodowy w formach zryczałtowanych;
- wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym;
- wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim;
-
dokonują odpłatnego zbycia składników majątku:
a. po likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
b. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki.
Kiedy obowiązuje zwolnienie z prowadzenia KPiR?
W § 7 rozporządzenia w sprawie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm. – dalej zwane rozporządzeniem o KPIR) ustawodawca wskazuje, że w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami (zwłaszcza takimi jak rodzaj i rozmiar wykonywanej działalności, wiek oraz stan zdrowia) naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, może zwolnić go od obowiązku prowadzenia księgi, jak również od poszczególnych czynności z zakresu prowadzenia księgi. Wniosek musi być złożony co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego zwolnienie miałoby być zastosowane, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi w ciągu roku podatkowego – w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi.
fot. apops - Fotolia.com
Kto musi prowadzić Książkę Przychodów i Rozchodów?
Obowiązki podatnika
Podatnik jest zobowiązany do następujących czynności:
- W sytuacji, kiedy podatnik zleci prowadzenie księgi biuru rachunkowemu jest on obowiązany do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia podpisania umowy. W zgłoszeniu powinny być zawarte następujące informacje: nazwa i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem. Ważne jest, aby w miejscu wykonywania działalności prowadzić ewidencję sprzedaży (z zastrzeżeniem ust. 3a w razie wykonywania działalności określonej w § 6 – także ewidencje, o których mowa w tym przepisie).
- Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty, jednakże tego obowiązku nie moją podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2013 poz. 35). Co oznacza pojęcie zbroszurować ewidencję? Zbroszurować czyli wydrukować ewidencję oraz połączyć ze sobą trwale kartki pamiętając o ponumerowaniu stron.
- Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy.
- Zgodnie z § 10 Podatnicy są obowiązani założyć księgę, a w razie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 – również tę ewidencję, na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
- Paragraf 18 rozporządzenia o KPIR wskazuje, iż podatnik jest obowiązany dokonywać zapisów w ewidencjach, o których mowa w § 6 pkt 1 i § 8 ust. 1 pkt 2, jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Podatnicy prowadzący lombard kwoty udzielonej pożyczki i umownych odsetek oraz przyjęcie zastawionej rzeczy muszą niezwłocznie wpisane do ewidencji. Każdy podatnik jest obowiązany wypełnić karty przychodów pracowników najpóźniej w terminie przewidzianym dla przekazania zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów na rachunek urzędu skarbowego. Należy również pamiętać o dokonywaniu zapisów w ewidencjach, o których mowa w § 4 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia do używania.
- Ważną kwestią jest podkreślenie, iż podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do KPiR spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Spis z natury powinien być sporządzony: na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Warto zaznaczyć, iż naczelnik urzędu skarbowego może zarządzić sporządzenie spisu z natury za okresy miesięczne.
Miejsce i okres przechowywania księgi oraz wymogi techniczne
Księga oraz dowody, na których podstawie są dokonywane zapisy, musi znajdować się na stałe w miejscu wykonywania działalności lub miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, chyba że prowadzenie księgi zostało zlecone dla biura rachunkowego, wtedy wskazujemy adres owego biura rachunkowego.
W przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie. Dopuszcza się jednak prowadzenie jednej księgi w miejscu wskazanym jako siedziba, pod warunkiem, że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży. Podatnicy prowadzący lombard powinni ponadto prowadzić ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy.
U podatników prowadzących działalność w zakresie handlu obnośnego i obwoźnego księga musi znajdować się w miejscu wykonywania działalności.
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)