eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweInstalacja kasy fiskalnej gdy zawieszenie działalności gospodarczej

Instalacja kasy fiskalnej gdy zawieszenie działalności gospodarczej

2014-09-25 13:44

Instalacja kasy fiskalnej gdy zawieszenie działalności gospodarczej

Kasa fiskalna © apops - Fotolia.com

Sprzedaż dla osób fizycznych co do zasady winna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Nie oznacza to jednak, ze od samego początku kasa rejestrująca w firmie musi być. Ustawodawca przewidział tutaj pewne zwolnienie, w tym najpopularniejsze - zwolnienie z uwagi na wysokość obrotów (20 tys. zł w danym roku). Po przekroczeniu limitu jest też pewien czas na zainstalowanie kasy.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Rozporządzenie w sprawie zwolnień kas fiskalnych mówi, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia, musi rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na tych urządzeniach po upływie dwóch miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym zwolnienie to zostało utracone.

Niemniej w okresie, kiedy owa kasa winna się u przedsiębiorcy pojawić, może wystąpić przykładowo tzw. zawieszenie działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku kasę również należy zakupić i zainstalować (pomimo zawieszenia), czy też poczekać z tą operacją do ponownego wznowienia działalności? Czy takie „poczekanie” nie spowoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Otóż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących mówi w §5, że dane zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył przysługujący mu limit obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników.

Powyższe zatem oznacza, że po upływie wskazanego terminu sprzedaż na rzecz takich odbiorców winna być na kasie rejestrującej ewidencjonowana. W okresie zawieszenia natomiast sprzedaż towarów czy usług w ogóle nie występuje. W związku z tym na urządzeniu takim nie byłoby czego ewidencjonować.

fot. apops - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Jeżeli termin instalacji kasy fiskalnej przypadnie w okresie zawieszenia, zostanie on przesunięty, jako że w związku z zwieszeniem działalności podatnik nie uzyskuje żadnych obrotów podlegających rejestracji na takim urządzeniu.


Tym samym, jeżeli termin instalacji kasy fiskalnej (czyli upływ wskazanych wyżej 2 miesięcy) przypadnie w okresie zawieszenia, zostanie on przesunięty, jako że w związku z zwieszeniem działalności podatnik nie uzyskuje żadnych obrotów podlegających rejestracji na takim urządzeniu. Kasa taka co do zasady winna u niego zostać zainstalowana i ufiskalniona dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu dokonania pierwszej sprzedaży na rzecz powyższych osób (jako że ta winna już na kasie być zarejestrowana).

Niemniej i ten moment można przesunąć. Będzie tak jednak tylko w sytuacji, w której to podatnik nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a więc wówczas, gdy jego klientami będą jedynie, mówiąc w uproszczeniu, firmy.
Podatnicy dokonujący sprzedaży jedynie na rzecz innych przedsiębiorców nie mają obowiązku ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej. Ta obejmuje bowiem jedynie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Tutaj kasy fiskalnej podatnik nie musi mieć tak długo, aż nie wystąpi pierwsza sprzedaż dla osób prywatnych. Niemniej raz utraconego zwolnienia nie można już odzyskać. Tym samym taka pierwsza sprzedaż, nawet jeżeli wystąpi np. po dwóch latach od utracenia prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej, winna już na tym urządzeniu zostać zarejestrowana.

Tak „późna” fiskalizacja oraz stosowanie kasy fiskalnej nie pozbawia przy tym podatnika prawa do ulgi na zakup tego urządzenia. Skoro bowiem przez pewien dłuższy okres czasu (np. 2 lata) nie wystąpiła u niego sprzedaż na rzecz osób fizycznych, zaś już pierwsza z nich po utracie prawa do zwolnienia została na kasie zarejestrowana, trudno uznać, że podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania w obowiązującym go terminie (wcześniej bowiem nie było czego ewidencjonować).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: