eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKostka brukowa i utwardzenie placu: ulepszenie czy remont?

Kostka brukowa i utwardzenie placu: ulepszenie czy remont?

2014-09-24 13:48

Kostka brukowa i utwardzenie placu: ulepszenie czy remont?

Kostka brukowa © tsach - Fotolia.com

Firmy często ponoszą koszty związane z utrzymaniem przez nich placów w postaci czy to parkingów czy też stanowiących dojazd do poszczególnych budynków a także służących za skład towarów. Jeżeli wykonywane prace służą jedynie na odtworzeniu wcześniejszego stanu, wydatki takie mogą być kosztem. Sytuacja komplikuje się, gdy dane miejsce jest dopiero utwardzane tudzież wykonywane są na nim czynności mające dodać mu nową funkcjonalność.

Przeczytaj także: Koszty firmy: remont czy ulepszenie środka trwałego?

Wszystko przez to, że bezpośrednio w ciężar kosztów odnieść można wydatki związane z remontem, nie zaś modernizacją danego składnika majątku. W rzeczywistości gospodarczej zaś często pojawia się pytanie, czy wykonanie parkingu na istniejącym i należącym do firmy placu, w postaci wyrównania terenu i jego utwardzeniu poprzez ułożenie czy to płyt drogowych czy też kostki brukowej w koszty można odnieść? Niestety w takim konkretnym przypadku podatnik narazi się niewątpliwie na spór z fiskusem. Dlaczego?

Wkraczamy tutaj bowiem w pojęcie modernizacji. Jak mówi art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
W świetle art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości ulepszenie środka trwałego polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

fot. tsach - Fotolia.com

Kostka brukowa

Czy wykonanie parkingu na istniejącym i należącym do firmy placu, w postaci wyrównania terenu i jego utwardzeniu poprzez ułożenie czy to płyt drogowych czy też kostki brukowej można odnieść w koszty?


Co ważne, w ustawie podatkowej zabrakło definicji remontu. W stosunku do nieruchomości jednak można w tym zakresie sięgnąć do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W rozumieniu art. 3 pkt 8 tego aktu prawnego, remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Jak w związku z tym odróżnić remont od modernizacji? Otóż istotą tego pierwszego są działania mające na celu przywrócenie jego pierwotnego stanu technicznego, niezwiększające jego wartości początkowej. Podejmowane one są w toku eksploatacji środka trwałego na skutek jego eksploatacji (zużycia), których celem jest przywrócenie stanu początkowego (przed zużyciem/eksploatacją).

Modernizacja zaś ma na celu zwiększenie użyteczności danego składnika majątku. Niemniej prace bardzo do siebie zbliżone, w zależności od stanu faktycznego, mogą być traktowane jako remont i jako modernizacja.

Przykładem jest chociażby wskazany wyżej parking. Jeżeli bowiem podatnik poniósłby wydatki na wymianę zużytej kostki brukowej czy płyt drogowych na już istniejącym parkingu (nawet wówczas, gdyby wiązało się do też z wyrównaniem wybojów nawierzchni powstałych w trakcie eksploatacji), niewątpliwie zaliczałyby się one do remontu i obciążały bezpośrednio koszty uzyskania przychodu.
Na sposób realizowania danych robót oraz stosowane materiały wpływ ma niewątpliwie postęp techniczny i technologiczny. Przy remoncie podatnik nie musi wykorzystywać takich samych materiałów, jakie pierwotnie w środku trwałym się znajdowały (te bowiem często są już bowiem niedostępne, albo też bardzo drogie). Organy podatkowe przyznają, że zastosowanie innych materiałów do odtworzenia pierwotnej użyteczności środka trwałego nie jest jego ulepszeniem. Także ustawa Prawo o ruchu budowlanym przy remoncie dopuszcza stosowanie innych wyrobów aniżeli użyte w stanie pierwotnym.

Jeżeli jednak przedsiębiorca zamierza utworzyć nowy parking na części posiadanego placu, co wiąże się z jego utwardzeniem, to czynności te będą niewątpliwie zaliczane do modernizacji środka trwałego.
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30.12.2004 r., sygn. akt III SA/Wa 1750/04 wskazał, że „Przykładem wydatku na wytworzenie środka trwałego może być wydatek na prace geologiczne, niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę (wyrok NSA z dnia 21 września 2001 r., SA/Gd 698/99) podobnie należy traktować koszty utwardzenia placu kostką brukową. Utwardzanie placu oznacza bowiem wytworzenie nowego środka trwałego (wyrok z dnia 23 lutego 2001 r., SA/Rz 1780/00)”.
Z kolei NSA wyroku z dnia 11.12.1996 r., sygn. akt I SA/Lu 219/96 stwierdził: „Organy podatkowe ustaliły, iż mimo nazwania prac remontem, w wyniku ich przeprowadzenia, doszło do powstania nowej budowli o znacznie lepszych parametrach użytkowych. Celem inwestycji było położenie nowej nawierzchni o znacznie wyższym standardzie. Nie można zatem nie podzielić wniosków organów podatkowych, iż wykonane prace nie miały na celu jedynie przywrócenie pierwotnych cech użytkowych budowli, lecz w sposób stały zmieniły jej parametry techniczne (warstwa odsączająca, utwardzenie, nawierzchnia) i wartości użytkowe. Nie były więc pracami odtworzeniowymi”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: