Praca komandytariusza w spółce komandytowej a podatek liniowy
2014-09-19 12:52
![Praca komandytariusza w spółce komandytowej a podatek liniowy [© gzorgz - Fotolia.com] Praca komandytariusza w spółce komandytowej a podatek liniowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-liniowy/Praca-komandytariusza-w-spolce-komandytowej-a-podatek-liniowy-143540-200x133crop.jpg)
Praca komandytariusza w spółce komandytowej a podatek liniowy © gzorgz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni jest zarazem komandytariuszem w spółce komandytowej jak i jej pracownikiem administracyjnym. Dochody uzyskiwane z udziału w zyskach spółki opodatkowuje na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. W przyszłym roku chciałaby jednak zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy. W związku z tym zadała pytanie, czy taka zmiana będzie możliwa? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
fot. gzorgz - Fotolia.com
Praca komandytariusza w spółce komandytowej a podatek liniowy
Podatniczka, która poza uczestnictwem w spółce komandytowej (której jest jednocześnie pracownikiem) nie będzie prowadziła żadnej innej działalności gospodarczej, w ramach której świadczyłaby usługi na rzecz tej spółki, przychody z udziału w zyskach tej spółki może opodatkować podatkiem liniowym.
Stosownie do art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).
Zobacz także:
Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2014 r.
Zgodnie z art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Należy podkreślić, że w świetle wyżej wymienionych przepisów wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania podatkiem liniowym 19%.(…)
Odnosząc powołane wyżej przepisy prawa do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni w ramach uczestnictwa w spółce komandytowej nie świadczy usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Spółka nie świadczy bowiem usług na rzecz samej siebie, a uczestnictwa w spółce nie można utożsamiać ze świadczeniem usług na jej rzecz. W konsekwencji, w niniejszej sprawie, nie będzie miało zastosowania wyłączenie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawczyni, poza uczestnictwem w spółce komandytowej w 2015 r. nie będzie prowadziła żadnej innej działalności gospodarczej, w ramach której świadczyłaby usługi na rzecz tej spółki , to przychody z udziału w zyskach tej spółki będą mogły być opodatkowane w tym roku podatkowym na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Łączenie form opodatkowania podatkiem dochodowym [© Torbz - Fotolia.com] Łączenie form opodatkowania podatkiem dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spolka/Laczenie-form-opodatkowania-podatkiem-dochodowym-231484-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)