Zarabianie na blogu: ryczałt ewidencjonowany od przychodów z reklam
2014-09-17 14:02
Blog © Marek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak rozliczyć podatek od prowadzenia bloga/vloga?
Oczywiście powyższe nie sprawdzi się w każdym przypadku, niemniej samodzielne prowadzenie bloga może obecnie być bardziej opłacalne, a co za tym idzie, i atrakcyjniejsze.W interpretacji ogólnej nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000 z dnia 05.09.2014 r. Minister Finansów przyznał, pod naporem orzecznictwa sądowego, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną zarządzającą stroną internetową należy zakwalifikować do źródła przychodów – najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT). Zdaniem tych ostatnich umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu podmiotowi możliwość wyświetlania na stronie internetowej określonych treści (z reguły reklamowych), jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy (o ile oczywiście nie jest ona zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Takie podejście umożliwia zaś opodatkowanie tego rodzaju wynagrodzenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.
Niezwykle ważne jest to, iż wskazana interpretacja jest interpretacją ogólną. Oznacza to, że będzie ona chronić wszystkich podatników, którzy są w identycznej sytuacji (a więc uzyskują takie przychody) bez konieczności podejmowania dodatkowych działań w tym celu (w odróżnieniu od interpretacji indywidualnych, które chronią tylko ich wnioskodawców).
Koniecznie przeczytaj:
Interpretacja ogólna Ministra Finansów nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000: Reklama w Internecie opodatkowana jak najem - także ryczałtem
fot. Marek - Fotolia.com
Blog
Po zakończeniu roku zatem m.in. blogerzy uzyskujący przychody z reklam (poza działalnością gospodarcza) składali PIT-36, gdzie w innych źródłach wykazywali uzyskiwane z tego tytułu wynagrodzenie i liczyli od niego podatek wg skali podatkowej. Przypomnijmy, że pierwsza stawka skali wynosi 18% od uzyskanego dochodu, zaś lepiej zarabiający płacą podatek wg stawki 32% (od nadwyżki dochodu powyżej 85 528 zł).
Warto przeczytać:
Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r.
Nie można jednak zapominać, że opodatkowanie ryczałtem przychodów „z najmu” jest opcją, o wyborze której trzeba powiadomić fiskusa w odpowiednim terminie. Zmian w tym zakresie dokonujemy do 20 stycznia danego roku, zaś ci, którzy dopiero co rozpoczynają uzyskiwanie tego rodzaju przychodów, o dokonaniu wyboru opodatkowania ryczałtem winni zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z tego tytułu.
Nie ma oczywiście przeciwskazań, aby w takim zakresie prowadzić działalność gospodarczą, dla której zostanie wybrane opodatkowanie skalą podatkową czy podatkiem liniowym. Z rozwiązania tego zapewne już korzystają i będą korzystać ci, którzy przy uzyskiwaniu tego typu przychodów ponoszą znaczne koszty.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)