eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZarabianie na blogu: ryczałt ewidencjonowany od przychodów z reklam

Zarabianie na blogu: ryczałt ewidencjonowany od przychodów z reklam

2014-09-17 14:02

Zarabianie na blogu: ryczałt ewidencjonowany od przychodów z reklam

Blog © Marek - Fotolia.com

05 września 2014 r. Minister Finansów ugiął się pod naporem wyroków sądowych i przyznał, że przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z reklam zamieszczanych na ich stronach internetowych mogą być opodatkowane tak jak najem, czyli m.in. ryczałtem ewidencjonowanym. To niewątpliwie bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla blogerów. Dzięki niej bowiem ich zobowiązania względem budżetu państwa w dużej mierze spadną.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć podatek od prowadzenia bloga/vloga?

Oczywiście powyższe nie sprawdzi się w każdym przypadku, niemniej samodzielne prowadzenie bloga może obecnie być bardziej opłacalne, a co za tym idzie, i atrakcyjniejsze.
W interpretacji ogólnej nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000 z dnia 05.09.2014 r. Minister Finansów przyznał, pod naporem orzecznictwa sądowego, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną zarządzającą stroną internetową należy zakwalifikować do źródła przychodów – najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT). Zdaniem tych ostatnich umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu podmiotowi możliwość wyświetlania na stronie internetowej określonych treści (z reguły reklamowych), jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy (o ile oczywiście nie jest ona zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Takie podejście umożliwia zaś opodatkowanie tego rodzaju wynagrodzenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.

Niezwykle ważne jest to, iż wskazana interpretacja jest interpretacją ogólną. Oznacza to, że będzie ona chronić wszystkich podatników, którzy są w identycznej sytuacji (a więc uzyskują takie przychody) bez konieczności podejmowania dodatkowych działań w tym celu (w odróżnieniu od interpretacji indywidualnych, które chronią tylko ich wnioskodawców).

Przed wydaniem wskazanej interpretacji fiskus twierdził (wbrew wyrokom sądowym), że przychody uzyskiwane z tytułu udostępniania powierzchni reklamowych na stronach internetowych należy zaliczać do przychodów z innych źródeł. To z kolei oznaczało, że były one opodatkowane jedynie skalą podatkową (chyba że podatnik postanowił w tym zakresie prowadzić działalność gospodarczą i wybrać np. opodatkowanie podatkiem liniowym, niemniej to też z reguły wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci składek ZUS).

fot. Marek - Fotolia.com

Blog

Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z reklam zamieszczanych na ich stronach internetowych mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.


Po zakończeniu roku zatem m.in. blogerzy uzyskujący przychody z reklam (poza działalnością gospodarcza) składali PIT-36, gdzie w innych źródłach wykazywali uzyskiwane z tego tytułu wynagrodzenie i liczyli od niego podatek wg skali podatkowej. Przypomnijmy, że pierwsza stawka skali wynosi 18% od uzyskanego dochodu, zaś lepiej zarabiający płacą podatek wg stawki 32% (od nadwyżki dochodu powyżej 85 528 zł).

Teraz sytuacja się zmieni, jako że przychody takie będzie można opodatkować ryczałtem wg stawki 8,5% tak samo jak np. przychody z najmu nieruchomości. Przy założeniu że udokumentowane koszty prowadzenia bloga nie są zbyt wysokie możemy dzięki temu uzyskać zmniejszyć zobowiązania wobec fiskusa niekiedy nawet i o połowę.

Nie można jednak zapominać, że opodatkowanie ryczałtem przychodów „z najmu” jest opcją, o wyborze której trzeba powiadomić fiskusa w odpowiednim terminie. Zmian w tym zakresie dokonujemy do 20 stycznia danego roku, zaś ci, którzy dopiero co rozpoczynają uzyskiwanie tego rodzaju przychodów, o dokonaniu wyboru opodatkowania ryczałtem winni zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z tego tytułu.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza liczenie podatku od uzyskanego przychodu. Wybranie tej formy opodatkowania jest równoznaczne z tym, że podatnik nie będzie w rachunku podatkowym uwzględniał kosztów uzyskania przychodu, co jednak w dużej mierze rekompensuje odpowiednio niższa stawka podatku.

Nie ma oczywiście przeciwskazań, aby w takim zakresie prowadzić działalność gospodarczą, dla której zostanie wybrane opodatkowanie skalą podatkową czy podatkiem liniowym. Z rozwiązania tego zapewne już korzystają i będą korzystać ci, którzy przy uzyskiwaniu tego typu przychodów ponoszą znaczne koszty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: