Kłopotliwa otrzymana zaliczka w podatku dochodowym
2014-09-16 13:58
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT i PIT od sprzedaży voucher-a
Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 08 września 2011 r. IPPB3/423-461/11-4/DP zgodził się ze stanowiskiem podatnika, który to podkreślił, iż:
„(…)wynagrodzenie otrzymane z góry w formie zaliczki na poczet przyszłych usług nie powinno być rozpoznane jako przychód w momencie otrzymania ale dopiero w momencie wykonania usługi.(…)
Przysporzenia majątkowe, kwalifikowane jako przychody, muszą mieć bowiem charakter definitywny. W komentarzu podatku dochodowego od osób prawnych, dr Jerzy Marciniuk słusznie podkreślił, że „kwoty zaliczek i należności niemające definitywnego charakteru ze względu na każdorazową możliwość ich zwrotu przed terminem wykonania dostawy towarów i usług, na poczet których zostały wpłacone, będą stanowiły przychód dopiero w momencie dokonania dostawy.”(…)”
Wnioskodawca powołał się przy tym m.in. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 marca 2008 r. nr lBPB3/423-404/07/AK/KAN-3172/07, w której to organ stwierdził, że zaliczka (nawet w wysokości 100% ustalonego wynagrodzenia umownego) zapłacona na poczet ceny wykonania usługi, która ma być wykonana w przyszłości, nie stanowi przychodu w dniu jej otrzymania, ale tylko wtedy, gdy zaliczkę można przyporządkować do konkretnej usługi w określonym terminie realizacji.
Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21.06.2011 r. nr ILPB3/423-100/11-6/KS wskazał, że
„(…) Zapłata z góry za wykonanie usługi w następnych okresach sprawozdawczych, mająca ostateczny i definitywny charakter, związana z uregulowaniem należności przed wykonaniem usługi, nie może być potraktowana jako nieuznana za przychody podatkowe wpłata na poczet usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Otrzymana zapłata (uregulowana należność) niemająca charakteru zaliczki (przedpłaty), podlegającej w późniejszym terminie rozliczeniu lub zwrotowi jest przychodem, (art. 12 ust. 3c pkt 2 ww. ustawy).
W świetle powyższego, mając na względzie fakt, iż w przedmiocie sprawy najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zapłata należności, Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w dniu uregulowania należności.(…)”
W rozpatrywanej przez ten organ sprawie klienci wnioskodawcy za dokonanie płatności z góry mieli uzyskiwać prawo dostępu do domen, narzędzi i aplikacji.
Otrzymana zaliczka na poczet sprzedaży towaru czy usługi nie stanowi przychodu w momencie jej otrzymania. Ten powstanie w dacie wydania towaru, wykonania usługi bądź wystawienia faktury, jeżeli ta zostanie wystawiona przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Zaliczkę cechuje przy tym to, że nie ma ona charakteru definitywnego. Jest wpłacana z góry i stanowi zabezpieczenie realizacji zwartej między stronami umowy.
Jeżeli zaś zapłata z góry za wykonanie usługi w następnych okresach sprawozdawczych ma ostateczny i definitywny charakter oraz jest związana z uregulowaniem należności przed wykonaniem usługi, powoduje powstanie przychodu w dacie jej otrzymania.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)