Wycofanie z firmy i sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność
2014-09-10 13:28
![Wycofanie z firmy i sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność [© Dirima - Fotolia.com] Wycofanie z firmy i sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-osobowy-w-podatkach/Wycofanie-z-firmy-i-sprzedaz-samochodu-stanowiacego-wspolwlasnosc-143028-200x133crop.jpg)
Sprzedaż samochodu © Dirima - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekazanie i wycofanie z firmy samochodu osobowego w PIT
Trzeba przy tym pamiętać o ograniczeniu co do amortyzacji. Co do zasady bowiem wartość początkową należy tutaj ustalić w tej części, w jakiej pojazd należy do przedsiębiorcy (jedyny wyjątek dotyczy niektórych małżonków).Oczywiście z czasem taki pojazd z całą pewnością zostanie sprzedany. Obecnie, jeżeli przy zakupie nie wystąpił VAT, który podlegałby odliczeniu, zaś przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, bardzo popularne jest w pierwszej kolejności wycofanie takiego składnika z majątku firmy i przekazanie go na cele osobiste przedsiębiorcy, a dopiero później jego sprzedaż.
Postępowanie takie pozwala bowiem uniknąć zapłacenia od tej sprzedaży podatku od towarów i usług. Gdyby samochód został sprzedany z majątku firmy, VAT-em zostałby obciążony. Wskazane wyżej przekazanie na cele osobiste nie podlega natomiast w ogóle opodatkowaniu. Poza zainteresowaniem VAT-u jest też sprzedaż takiego pojazdu już z majątku prywatnego przedsiębiorcy a nie firmowego.
fot. Dirima - Fotolia.com
Sprzedaż samochodu
Działanie polegające na wycofaniu z firmy i późniejszej sprzedaży samochodu może pozwolić uniknąć od takiej transakcji podatku od towarów i usług. Niemniej mało kiedy pozwoli nie płacić także podatku dochodowego.
Zobacz więcej:
- Wycofanie z firmy i sprzedaż samochodu kupionego bez VAT
- Nieodpłatne przekazanie samochodu osobowego w podatku VAT
- Przekazanie i wycofanie z firmy samochodu osobowego w PIT
Niemniej działanie takie nie zawsze pozwala w pełni uniknąć podatków. W dalszym ciągu może tutaj wystąpić przychód w podatku dochodowym. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy przedsiębiorca dokona odpłatnego zbycia takiego samochodu przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym został on wycofany z firmy (a więc tutaj środków trwałych), to sprzedaż taka zostanie potraktowana i tak jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku współwłasności przychód taki nie powstanie jednak w pełnej wysokości. Właściwym bowiem wydaje się tutaj być zastosowanie art. 8 ust. 1 przytoczonej ustawy mówiącego, że przychody ze wspólnego posiadania rzeczy (czy praw majątkowych) u każdego podatnika ustala się proporcjonalnie do jego prawa do udziału.
Skoro zatem przykładowo samochód został nabyty na współwłasność przez dwóch współwłaścicieli o równych udziałach (wynoszących po 50%), przy jego sprzedaży u przedsiębiorcy powstanie przychód w wysokości 50% ceny sprzedaży.
Warto też pamiętać, że w takim przypadku mogą wystąpić koszty uzyskania przychodu. Będzie nimi tzw. wartość netto samochodu, a więc wartość początkowa wykazana w ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (o czym z kolei mówią art. 23 ust. 1 pk1 i art. 24 ust. 2 ustawy).
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów przychód z takiej sprzedaży wykazują w kolumnie 8 księgi „Pozostałe przychody”, zaś koszty jego uzyskania (w postaci niezamortyzowanej wartości początkowej pojazdu) w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki”.
Likwidacja działalności gospodarczej nie oznacza, że późniejsza wyprzedaż składników firmowego majątku pozostałych na dzień likwidacji nie spowoduje powstania przychodu z firmy. Tutaj także obowiązuje wskazany wyżej okres 6 lat. W takim przypadku przychód (z działalności) należy wykazać w zeznaniu składanym za ten rok, w którym sprzedaż nastąpiła przy zastosowaniu formy opodatkowania, która obowiązywała przedsiębiorcę jako ostatnia.
![Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności w podatku dochodowym [© kalcutta - Fotolia.com] Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-osobowy-w-podatkach/Sprzedaz-samochodu-wycofanego-z-dzialalnosci-w-podatku-dochodowym-165730-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)