50% odliczenia VAT od paliwa gdy dowód rejestracyjny i karta pojazdu
2014-09-09 12:32
50% odliczenia VAT od paliwa gdy dowód rejestracyjny i karta pojazdu © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenie VAT od rat leasingowych samochodu z kratką
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi firmę świadczącą usługi budowlane. W działalności tej wykorzystuje samochód Mercedes Benz typ 308D sklasyfikowany jako samochód ciężarowy (jest to typowy samochód ciężarowy do przewożenia ładunków). Jego dopuszczalna masa całkowita wynosi jednakże 3 500 kg, zaś dopuszczalna ładowność 1 462 kg. Ilość miejsc siedzących to z kolei 6, w związku z czym pojazd ma 2 rzędy siedzeń. Powyższe informacje wynikają z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. W dokumentach tych znajduje się także adnotacja, że jest to samochód ciężarowy. Niemniej z uwagi na liczbę rzędów siedzeń (które odgrodzone są od części ładunkowej stałą przegrodą), nie spełnia on wymagań, o których mowa w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT.
W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie, czy od zakupu paliwa służącego do napędu tego pojazdu, na podstawie posiadanych dokumentów (w postaci dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu) może odliczyć 50% VAT naliczonego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
50% odliczenia VAT od paliwa gdy dowód rejestracyjny i karta pojazdu
Na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu samochodów są uregulowane w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług, który od dnia 1 kwietnia 2014 r. otrzymał, nadane ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 312), następujące brzmienie.
Zobacz również:
- Zakup paliwa na paragon w kosztach uzyskania przychodu?
- Parkowanie samochodu u pracownika lub w domu = 50% odliczenia VAT?
- Samochód ciężarowy 2014: pełne odliczenie VAT gdy ewidencja
- Odliczenie VAT od paliwa po 1 kwietnia 2014 r.
Zgodnie z ust. 1 pkt 1 ww. artykułu, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
Stosownie do zapisu ust. 2 tegoż artykułu, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Na podstawie ust. 3 ww. artykułu, przepis ust. 1 nie ma zastosowania:
1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b. konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
W świetle ust. 4 powołanego artykułu, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Jak stanowi ust. 5 ww. artykułu, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:
1. przeznaczonych wyłącznie do:
a. odprzedaży,
b. sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c. oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze – jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)