Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn: liczenie limitu
2014-09-04 11:29
![Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn: liczenie limitu [© Kurhan - Fotolia.com] Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn: liczenie limitu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulga-mieszkaniowa/Ulga-mieszkaniowa-w-podatku-od-spadkow-i-darowizn-liczenie-limitu-142708-200x133crop.jpg)
Dla kogo ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn? © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania = utrata ulgi mieszkaniowej
Chodzi oczywiście o art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn mówiący w ust. 1, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:- w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
- w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
- w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza
fot. Kurhan - Fotolia.com
Dla kogo ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn?
Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy posiadać odziedziczoną czy darowaną nieruchomość przez co najmniej 5 lat.
Przydatne narzędzia:
- Kalkulator podatku od spadków i darowizn
Aby z ulgi skorzystać, trzeba oczywiście spełnić określone warunki. Przede wszystkim danej nieruchomości nie można zbyć i trzeba mieszkać w niej co do zasady przez 5 lat, jak też trzeba się pozbyć innych nieruchomości mieszkalnych.
Niemniej oprócz pewnego zawirowania w warunkach zwolnienia, często sporą trudność sprawia ustalenie wartości tej części nieruchomości, która ze zwolnienia może korzystać.
Sytuacja jest prosta, gdy powierzchnia użytkowa danego budynku lub lokalu, wobec którego zamierzamy z ulgi skorzystać, nie przekracza wskazanego wyżej limitu 110 m2 oraz otrzymujemy całą nieruchomość. Tak prosto nie jest jednak wówczas, gdy powierzchnia jest większa, zaś współwłaścicieli kilku.
Ustawodawca wskazał bowiem w art. 16 ust. 1 ustawy, że w przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu, ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.
Wydaje się przy tym, że ulga mieszkaniowa nie dotyczy gruntów oraz praw wieczystego użytkowania tych gruntów.
Powyższe najlepiej będzie zobrazować na przykładach.
Przykład 1. Nabycie nieruchomości o powierzchni użytkowej do 110 m2 przez jedną osobę.
W takiej sytuacji postępowanie jest bardzo proste. Z omawianej ulgi można bowiem skorzystać w stosunku do całej nieruchomości.
Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) ustawodawca nakazuje traktować powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się. Takie same zasady występują w podatku od nieruchomości, stąd też stosunkowo prosto ustalić powierzchnię danej nieruchomości.
![Mieszkanie od brata zwolnione z podatku od spadków i darowizn [© azotea - Fotolia.com] Mieszkanie od brata zwolnione z podatku od spadków i darowizn](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulga-mieszkaniowa/Mieszkanie-od-brata-zwolnione-z-podatku-od-spadkow-i-darowizn-241387-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)