Parkowanie samochodu u pracownika lub w domu = 50% odliczenia VAT?
2014-09-03 10:39
Parkowanie samochodu w domu = 50% odliczenia VAT? © Frank Gärtner - Fotolia.com
Przeczytaj także: VAT od paliwa do samochodów z homologacją ciężarową 2014
Przypomnijmy, aby móc w pełni odliczyć VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdów samochodowych, których konstrukcja nie pozwala na automatyczne odliczenie 100% podatku naliczonego, istotny jest sposób wykorzystywania takich pojazdów (chodzi tutaj przede wszystkim o samochody osobowe czy z tzw. kratką). Mają one mianowicie służyć jedynie działalności gospodarczej. Podatnik musi ponadto sporządzić zasady ich używania, które wykluczą korzystanie z pojazdów do celów prywatnych, jak też zaprowadzić do każdego z nich ewidencję przebiegu pojazdu, która to także potwierdzi jedynie służbowe wykorzystywanie samochodu. Trzecim warunkiem jest zgłoszenie takich pojazdów fiskusowi na formularzu VAT-26.
Przeczytaj także
- VAT od paliwa do samochodów z homologacją ciężarową 2014
- Samochód ciężarowy: odliczenie VAT gdy spóźnione badanie techniczne
- Samochód i częściowe odliczenie podatku w deklaracji VAT
- sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania wyklucza ich użycie do celów prywatnych,
- wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.
fot. Frank Gärtner - Fotolia.com
Parkowanie samochodu w domu = 50% odliczenia VAT?
Przepisy przy tym nie wskazują, w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego posiadanych samochodów. W przytoczonej wyżej broszurze Ministerstwo Finansów stwierdziło, że można tego dokonać przykładowo za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów zarządzeń wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich wykonanie (które to działania winny być dostoswane do specyfiki działalności firmy i sposobów używania przez nią pojazdów). Niemniej zasady te muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd może być wykorzystywany jedynie służbowo oraz wykluczone jest jego użycie prywatne (np. przez pracowników na dojazdy do swojego miejsca zamieszkania).
Zdaniem resortu finansów okolicznościami potwierdzającymi obiektywnie brak możliwości użytku prywatnego może przykładowo być:
- obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa,
- nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, przykładowo za pomocą GPS.
Nie wystarczy przy tym samo sporządzenie zasad. Trzeba jeszcze dbać o to, aby były one przestrzegane, w związku z czym konieczne jest wprowadzenie także odpowiednich zabezpieczeń w tym zakresie.
Także organy podatkowe w pierwszych wydawanych interpretacjach podchodzą bardzo restrykcyjnie do obiektywnego wykorzystywania samochodu jedynie na potrzeby działalności gospodarczej.
I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2014 r., nr IPPP1/443-351/14-4/ISZ wskazał, że nie można obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej w przypadku, gdy zostaną zawarte umowy z pracownikami na wynajęcie pojazdów dla celów używania ich prywatnie za odpłatnością w sytuacji, gdy wynajem nie stanowi podstawowej działalności przedsiębiorstwa.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)