eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweVAT od paliwa do samochodów z homologacją ciężarową 2014

VAT od paliwa do samochodów z homologacją ciężarową 2014

2014-09-01 12:47

VAT od paliwa do samochodów z homologacją ciężarową 2014

Ustawodawca wprowadził ograniczenie w zakresie odliczenia VAT © Minerva Studio - Fotolia.com

Z początkiem kwietnia 2014 r. ustawodawca wprowadził ograniczenie w zakresie odliczenia VAT w stosunku do samochodów służących zarówno działalności gospodarczej, jak i celom prywatnym. Jak nietrudno się domyślić, ograniczenie to objęło m.in. jedne z największych wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem samochodów, a więc zakup paliwa.

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego

50% - tyle obecnie bez przeszkód co do zasady można odliczyć VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami służącymi firmie i celom prywatnym. Katalog tych wydatków znalazł się w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (przy czym należy pamiętać, że jest to katalog otwary), a tutaj w pkt 3 ustawodawca wprost wymienił zakup paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu pojazdów, które są wykorzystywane w celach mieszanych.
Ograniczenia w odliczeniu VAT nie dotyczą samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, mających tzw. przegląd VAT-1a (bądź stary przegląd VAT-1), VAT-1b i VAT-2, a także niektórych pojazdów specjalnych jak koparki, ładowarki, żurawie samochodowe, agregaty, niektóre samochody pogrzebowe, bankowozy itp. Te z założenia służą jedynie działalności gospodarczej i dają pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Ustawodawca wprowadził ograniczenie w zakresie odliczenia VAT

Ograniczenie to objęło m.in. jedne z największych wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem samochodów, a więc zakup paliwa.


Opierając się jedynie na przepisach ustawy o VAT można by zatem dojść do wniosku, że w zasadzie od każdego samochodu można odliczyć minimum połowę podatku VAT także przy zakupie paliwa służącego do jego napędu. Niestety nie można tutaj zapominać o wprowadzonym okresie przejściowym (od 01 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.) dla niektórych kategorii pojazdów wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 7 lutego 2014 r. We wspomnianym okresie czasu ustawodawca wprowadził dla nich całkowity zakaz odliczenia VAT z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Zakaz ten odnosi się do:
  1. samochodów osobowych;
  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
    a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
    b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
    c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

W przypadku samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z pominięciem wyjątków wskazanych wcześniej), w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy oraz dopuszczalna ładowność wynosi więcej niż opisana wyżej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% kwoty podatku wynikającej z faktury zakupu paliwa służącego do ich napędu.

Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, są przy tym określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Jeżeli w tych dokumentach informacji takich zabraknie, dany pojazd jest traktowany jak samochód osobowy.
Ograniczenia w odliczeniu nie obejmują samochodów, które są używane tylko na potrzeby działalności gospodarczej. W takich przypadkach nawet samochód osobowy daje pełne prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa służącego do jego napędu.

Wskazane wyżej samochody dające prawo do odliczenia połowy VAT-u od wydatków eksploatacyjnych jak i zakupu paliwa służącego do ich napędu, to przede wszystkim pojazdy z homologacją aut ciężarowych (tzw. samochody z kratką). Niemniej aby odliczać chociażby 50% kwoty VAT z faktury za paliwo, dany pojazd musi spełniać wszystkie wskazane wyżej przesłanki. Co za tym idzie, z jednej strony musi posiadać wymaganą ładowność (uzależnioną od liczby miejsc), z drugiej zaś musi być klasyfikowany jako samochód inny niż osobowy. Prawa takiego nie da zatem m.in. ten pojazd, który wprawdzie ma wymaganą ładowność, niemniej został zaklasyfikowany (co wynika np. z dowodu rejestracyjnego) jako samochód osobowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Samochód osobowy

    podatnikvat / 2015-03-28 21:18:16

    Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego K 7/05 liczy się kryterium ładowności nie zaś określenia osobowy czy ciężarowy wpisane w dokumenty do celów rejestracji.
    Zgodnie zaś z regułą stand still i wyrokiem w sprawie Magoora Sp. z o.o. obecne przepisy nie mogą ograniczać możliwość odliczenia vat bardziej niż przepisy z 01.05.2004r i z dnia 30.04.2004r. (aktualność wyroku) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: