eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaNieruchomość jako towar handlowy: odsetki od pożyczki na zakup w koszty

Nieruchomość jako towar handlowy: odsetki od pożyczki na zakup w koszty

2014-09-01 12:37

Nieruchomość jako towar handlowy: odsetki od pożyczki na zakup w koszty

Odsetki od pożyczki na zakup nieruchomości w koszty © beeboys - Fotolia.com

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, stanowiącej towar handlowy spółki, dla celów podatkowych winny być traktowane jako koszty pośrednie. Odsetki takie stanowią koszt uzyskania przychodu z chwilą ich fizycznej zapłaty - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.08.2014 r. nr ITPB4/423-54/14/AM.

Przeczytaj także: Odsetki od pożyczki: koszty bezpośrednie działalności gospodarczej?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka nabyła nieruchomość gruntową wraz z decyzją o warunkach zabudowy dla budowy kompleksu wypoczynkowo-hotelowego. Grunt ten został nabyty w celu jego dalszej sprzedaży i jest traktowany w jej księgach rachunkowych jako aktywo obrotowe – towar. Na powyższy zakup została zaciągnięta pożyczka. Zadano pytanie, czy odsetki od pożyczki stanowią dla spółki koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty czy też dopiero w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości? W którym momencie kosztem będzie podatek od nieruchomości nabytej w celu dalszej odsprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014, poz. 851, z późn. zm.) – dalej zwana „Ustawą” – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

fot. beeboys - Fotolia.com

Odsetki od pożyczki na zakup nieruchomości w koszty

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, stanowiącej towar handlowy spółki, dla celów podatkowych winny być traktowane jako koszty pośrednie. Odsetki takie stanowią koszt uzyskania przychodu w chwilą ich fizycznej zapłaty.


Przywołana regulacja wskazuje, że definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną. Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:
• konieczność faktycznego – co do zasady – poniesienia wydatku,
• poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia.

Drugi z tych elementów stanowi przesłankę negatywną, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Art. 16 ust. 1 Ustawy zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, iż każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Tym samym podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w Ustawie – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

W konsekwencji nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodów i jako taki podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania. Skoro bowiem ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów, to ten cel musi być widoczny. Ponoszone koszty winny ten cel realizować lub co najmniej zakładać go jako realny. Prawo zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów dany podmiot ma w przypadku, gdy wydatki te pozostają w związku przyczynowym z osiąganymi przychodami.

Tak więc, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
• został poniesiony przez podatnika,
• jest definitywny, a więc bezzwrotny,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
• nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy,
• został właściwie udokumentowany.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: