Zakup samochodu osobowego w innym kraju UE a akcyza
2014-08-26 12:43
Zakup samochodu w innym kraju UE a akcyza © Marc Xavier - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu zza granicy a podatek akcyzowy
W pierwszej kolejności warto zauważyć, że opodatkowaniu akcyzą podlegają wyłącznie te samochody, które można zakwalifikować jako osobowe. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku akcyzowym, samochody osobowe to samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi). Zatem samochodem osobowym jest pojazd, który przeznaczony jest do przewozu osób.Należy podkreślić, że dla zakwalifikowania pojazdu jako samochodu osobowego dla celów poboru akcyzy nie mają znaczenia przepisy prawa o ruchu drogowym bądź przepisy innych gałęzi prawa. Przykładowo fakt, że z dowodu rejestracyjnego danego samochodu wynika, że jest on ciężarowy, nie oznacza, że pojazd ten nie będzie mógł być uznany za samochód osobowy na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Przez nabycie wewnątrzwspólnotowe rozumieć należy przemieszczenie samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. Zatem przedsiębiorca, który zakupi od kontrahenta z innego państwa członkowskiego samochód, klasyfikowany na podstawie ustawy o podatku akcyzowym jako osobowy, który zostanie przetransportowany na terytorium kraju, zobowiązany będzie do zapłaty akcyzy.
fot. Marc Xavier - Fotolia.com
Zakup samochodu w innym kraju UE a akcyza
Przykład: Spółka A kupiła od kontrahenta z Czech samochód marki Renault Megane, zarejestrowany na terytorium Czech, który został przetransportowany do Polski. Nabyty przez Spółkę A pojazd przeznaczony jest do przewozu osób, w związku z czym należy go zakwalifikować jako samochód osobowy na gruncie ustawy o podatku akcyzowym. Dokonany przez Spółkę A zakup samochodu, połączony z przemieszczeniem na terytorium kraju, stanowi podlegające opodatkowaniu akcyzą nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego. Z tego tytułu Spółka A zobowiązana będzie do zapłaty akcyzy.
Przykład: Spółka B kupiła od firmy niemieckiej ciężarówkę o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony zarejestrowaną na obszarze Niemiec, która została przemieszczona do Polski. Nabyty przez Spółkę B pojazd przeznaczony jest zasadniczo nie do przewozu osób, ale do przewozu towarów, w związku z czym nie jest on samochodem osobowym dla celów poboru akcyzy. W konsekwencji zakup przez Spółkę B ciężarówki nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego podstawą opodatkowania jest kwota wynagrodzenia, jaką kupujący pojazd uiścił na rzecz sprzedawcy. Stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi:
- 18,6% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych;
- 3,1% podstawy opodatkowania - dla pozostałych samochodów osobowych.
- z dniem przemieszczenia pojazdu na terytorium kraju, jeżeli nabycie prawa do rozporządzania pojazdem jak właściciel miało miejsce przed przemieszczeniem bądź
- z dniem nabycia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel, jeżeli nabycie wskazanego powyżej prawa nastąpiło po przemieszczeniu pojazdu na terytorium kraju.
oprac. : Magdalena Kozłowska / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)