eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód do ślubu z kasą fiskalną?

Samochód do ślubu z kasą fiskalną?

2014-08-18 13:07

Samochód do ślubu z kasą fiskalną?

Samochód do ślubu z kasą fiskalną? © Alfonso de Tomás - Fotolia.com

Samochód nowoczesny, zabytkowy, sportowy, limuzyna - pojazdy mechaniczne, którymi para młoda udaje się do ślubu są przeróżne (może to przy tym być także bryczka czy inny powóz konny). Obecnie z takich usług firm korzysta się coraz częściej także przy innych imprezach okolicznościowych, typu wieczór panieński, studniówka itp. Firma świadcząca takie usługi przewozu samochodowego winna jednak pamiętać, że jeżeli ich nabywcami są osoby prywatne, sprzedaż musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Nie ma w tym zakresie żadnych zwolnień, z których można by skorzystać. Jak bowiem mówi §4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku dostaw niektórych towarów a także przy świadczeniu usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia, czyli:
  • pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego – dotyczącego wyłącznie przewozów miejskich rozkładowych pasażerskich, innych niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny (PKWiU ex 49.31.2),
  • transportu lądowego pasażerskiego, rozkładowego: międzymiastowego i specjalizowanego – dotyczącego wyłącznie przewozów miejskich rozkładowych pasażerskich, innych niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny (PKWiU ex 49.39.1).

Warto w tym miejscu dodać, że w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych, przytoczona regulacja mówiła, że zwolnień nie stosuje się przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji.
Obecnie wyrażenie to z rozporządzenia zniknęło stąd też mogą pojawiać się wątpliwości, czy aby w każdym przypadku (poza dwoma wyżej wskazanymi wyjątkami) wyłączenie obowiązuje? Uwagę na powyższe zwrócił Minister Finansów w broszurze zatytułowanej "Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w latach 2013–2014" dostępnej na stronie internetowej resortu www.finanse.mf.gov.pl. Czytamy w niej, że „(…) W rozporządzeniu 2012 zmodyfikowano wyłączenia ze zwolnienia dotyczące świadczenia „usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji” (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. a) poprzez usunięcie wyrazów „regularnych i nieregularnych”. Zmiana ta ma charakter wyłącznie doprecyzowujący (…)".

fot. Alfonso de Tomás - Fotolia.com

Samochód do ślubu z kasą fiskalną?

Samochód nowoczesny, zabytkowy, sportowy, limuzyna - pojazdy mechaniczne, którymi para młoda udaje się do ślubu są przeróżne. Firma świadcząca takie usługi przewozu samochodowego winna jednak pamiętać, że jeżeli ich nabywcami są osoby prywatne, sprzedaż musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.


Zdaniem organów podatkowych
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2012 r., nr IPPP2/443-893/12-2/RR wskazał, że:

„(…) Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Obecnie w działalności gospodarczej został zakupiony środek transportu autobus do przewozu osób (liczba miejsc 52), a działalność rozszerzona o działalność PKD 49.39.Z - pozostały transport lądowy pasażerski gdzie indziej nie sklasyfikowany tj. okazjonalny wynajem autokaru wraz z kierowcą, przewozy wycieczkowe i turystyczne oraz okazjonalne przewozy autobusowe kursujące bez ustalonego rozkładu. Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę polegają na przewozie grupy osób na zlecenie jednego podmiotu, który równocześnie jest Nabywcą usługi np. Biura turystycznego, Zakładu Pracy itp. Sporadycznie wykonuje również usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej np. przy przewozie grupy osób na np. wesele lub pogrzeb.(…)

W przedmiotowej sprawie ma znaczenie, że wykonywane przez Wnioskodawcę usługi to przewozy nieregularne oraz istotne jest, że nie są to przewozy, o których mowa w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia. Bowiem jak wynika z cytowanych przepisów wyłącznie usługi przewozu wymienione w poz. 15 i 16 załącznika zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania, tym samym wszystkie pozostałe usługi przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych objęte są obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.

Zatem mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego oraz opis przedmiotowej sprawy stwierdzić należy, że w przedstawionych przez Wnioskodawcę okolicznościach, w których to świadczone są usługi polegające na przewozie grupy osób na zlecenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - czynności te w myśl § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia jako usługi nieregularnego przewozu osób są wyłączone z możliwości korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Wobec powyższego, Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej od pierwszej wykonanej usługi przewozu osób świadczonej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - co wynika z § 4 ust.1 pkt 2 rozporządzenia.(…)”


Przytoczona interpretacja została wydana w oparciu o wcześniej obowiązujące przepisy, niemniej w dalszym ciągu zachowuje ona swoją aktualność.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: