Sprzedaż towarów nie tylko dla firm a zwolnienie z kasy fiskalnej
2014-08-12 13:27
Kasa fiskalna © hin255 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT
Niemniej niektóre czynności ze zwolnienia skorzystać nie mogą. Czy tyczy się to także sprzedaży dla firm? Załóżmy dla przykładu, że przedsiębiorca mający warsztat samochodowy korzysta ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej (jego sprzedaż netto na rzecz tzw. osób prywatnych nie przekracza rocznie kwoty 20 000 zł), przy czym sprzedaż dokonywana jest zarówno na rzecz takich nabywców jak i firm. Są to głównie usługi napraw i remontów pojazdów mechanicznych (głównie samochodów, ale także motocykli i innych maszyn z silnikiem spalinowym), przyczep czy naczep. Swoim stałym klientom przedsiębiorca sprowadza i sprzedaje także części, których sam nie montuje. Są to m.in. części i akcesoria do różnego rodzaju pojazdów silnikowych, przyczep czy naczep. Nabywcami takich części są jedynie przedsiębiorcy. W przypadku osób prywatnych sprzedawana jest zawsze usługa naprawy, zaś zużyte do niej części zamienne są wkalkulowane w cenę usługi. Czy w takim przypadku przedsiębiorca musi zaopatrzyć się w kasę fiskalną?Obowiązek stosowania kasy fiskalnej wynika z art. 111 ustawy o VAT, którego ust. 1 mówi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca przewidział niemniej tutaj pewne zwolnienia, które znalazły się w stosownym rozporządzeniu wykonawczym. Jedno z nich (tzw. zwolnienie podmiotowe z uwagi na wartość obrotu) mówi, że podatnicy, u których kwota realizowanego obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł zwolnieni są z obowiązku jego ewidencjonowania za pomocą kasy.
fot. hin255 - Fotolia.com
Kasa fiskalna
Niemniej zwolnienie to nie dotyczy wszystkich podatników. §4 rozporządzenia w sprawie zwolnień wymienia bowiem czynności, wykonanie których automatycznie powoduje utratę zwolnienia. Wśród nich znalazły się m.in. dostawa części do silników (PKWiU 28.11.4), części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0), czy części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0).
Jeżeli zatem sprzedaż powyższych nastąpi, podatnik traci automatycznie prawo do zwolnienia i musi ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej.
Niemniej nie można zapominać, że przepisy dotyczące obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej dotyczą wyłącznie sprzedaży na rzecz ściśle określonych grup podmiotów, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Jeżeli zatem podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokona sprzedaży towarów wyżej wymienionych, lecz sprzedaż ta nastąpi wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wskazany §4 rozporządzenia w sprawie zwolnień nie będzie miał zastosowania. Co za tym idzie, podatnik w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie ze względu na osiągane obroty.
Niemniej dokonanie nawet jednej transakcji wymienionej w §4 rozporządzenia na rzecz osoby prywatnej spowoduje utratę prawa do zwolnienia i obowiązek stosowania kasy rejestrującej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)