System podatkowy uszczelniany. Koniec kolejnych rajów
2014-08-11 19:33
Koniec rajów podatkowych? © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji
Kajmany są jednym z tzw. rajów podatkowych, czyli terytoriów o bardzo korzystnym systemie podatkowym, do których są transferowane zarówno zyski z wielu działających w Europie firm, jak i fundusze prywatne osób chcących ukryć swoje przychody przed lokalnym fiskusem. Stąd też to brytyjskie terytorium zamorskie znalazło się na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.Dotychczas Polska nie miała z Kajmanami podpisanej żadnej umowy o wymianie informacji podatkowych. Podpisana przez prezydenta ustawa, ratyfikująca umowę z Kajmanami, zmienia ten stan rzeczy. Teraz polskie władze skarbowe i ich odpowiednik na Kajmanach będą wzajemnie wymieniać informacje o podatnikach. Umowie określa szczegółowe regulacje dotyczące zakresu przekazywanych informacji czy kwestii kontroli podatkowych. W odniesieniu do Polski umowa dotyczy podatków dochodowych od osób prawnych i od osób fizycznych, w przypadku zaś Kajmanów podatków, niezależnie od ich rodzajów i nazwy. Dzięki tej umowie, polski fiskus zyska dostęp do informacji o operacjach finansowych i podatkowych m.in. polskich obywateli czy spółek zależnych polskich firm zarejestrowanych na Kajmanach, co utrudni ukrywanie dochodów w kraju oraz pranie brudnych pieniędzy.
Druga podpisana przez Bronisława Komorowskiego ustawa dotyczy ratyfikacji umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowa ta zmienia obecnie stosowaną metodę rozliczania opodatkowania z metodę wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego. Oznacza ona, że dochód, który został osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek, który został zapłacony za granicą. Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku, który przypada proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.
Metoda ta, chroniąc przed podwójnym opodatkowaniem tego samego dochodu, jednocześnie ogranicza możliwość uniknięcia lub zminimalizowania opodatkowania.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)