Faktura marża na sprzedaż towarów używanych otrzymanych w aporcie
2014-07-14 13:25
Faktura marża na sprzedaż towarów używanych otrzymanych w aporcie © Thomas Francois - Fotolia
Przeczytaj także: TS UE: kiedy VAT marża na sprzedaż samochodów osobowych
Zasady opodatkowania marżą określa art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, którego ust. 4 mówi, że w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.Towarami używanym są tutaj ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki). Kwotą sprzedaży jest natomiast całkowita kwota, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7 (a więc rabatów, opustów, obniżek cen).
Z przytoczonych regulacji wynika zatem, że marża może mieć zastosowanie do sprzedaży towarów handlowych (będących towarami używanymi) w postaci ruchomości. Ustawodawca wskazuje bowiem, że aby procedurę marży zastosować, dany towar musiał zostać nabyty w celu jego odprzedaży.
Istotny jest także sposób nabycia. Przedstawione regulacje mają zastosowanie jedynie do dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5 (czyli w procedurze marży);
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Co ważne, o ile istotne jest odpowiednie udokumentowanie i wystąpienie określonych przesłanek przy danej transakcji nabycia, aby sprzedaż towaru mogła nastąpić w procedurze marży, tak ustawodawca w żadnym przepisie nie wskazuje, że te zasady opodatkowania mają zastosowanie jedynie do towarowych nabytych w sposób „tradycyjny” (a więc w drodze kupna).
fot. Thomas Francois - Fotolia
Faktura marża na sprzedaż towarów używanych otrzymanych w aporcie
Wydaje się zatem, że regulacje te mają zastosowanie także w przypadku towarów otrzymanych w drodze aportu, o ile będą spełnione wymienione wyżej warunki (czyli w uproszczeniu mówiąc, gdy w chwili otrzymania aportu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, bo na fakturze nie wystąpiła kwota podatku).
Warto pamiętać
Na potrzeby podatku od towarów i usług wniesienie aportu uznawane jest za czynność podlegającą opodatkowaniu na tych samych zasadach, co dostawa towaru lub świadczenie usług (pod warunkiem, że aport taki następuje w ramach działalności gospodarczej, zaś jego przedmiotem nie jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)