eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT

WNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT

2014-07-04 13:36

WNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT

WNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT © Syda Productions - Fotolia.com

Częstą praktyką stosowaną pomiędzy firmami jest udzielenie dodatkowego rabatu na sprzedane towary pod warunkiem, że nabywca kupi albo ich odpowiednią ilość, albo odpowiednią wartość w określonym czasie. Praktyka taka występuje nie tylko w Polsce ale i za granicą. Jak zatem powinien zachować się polski przedsiębiorca, który otrzymał notę kredytową od unijnego kontrahenta?

Przeczytaj także: Kiedy rozliczenie w VAT faktury korygującej WNT?

Załóżmy, że w lipcu 2014 r. polski przedsiębiorca otrzyma od kontrahenta unijnego notę kredytową (in minus) wystawioną dnia 4 lipca, dokumentującą przyznany opust osiągnięty za plan sprzedaży w pierwszym półroczu 2014 r. Opust ten dotyczy całego półrocza. Czy w takim przypadku przedsiębiorca winien zmniejszyć VAT należny i naliczony z tytułu WNT towarów, a jeśli tak to kiedy?

Na wstępie przypomnijmy, że obecnie przyznanie opustów czy premii pieniężnych za zrealizowany obrót jest traktowane jako obniżenie ceny (rabat). Powyższe wynika m.in. z uchwały NSA z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12. Tak też obecnie uznają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Co warte podkreślenia, nie ma tutaj znaczenia, czy taki opust bądź premia pieniężna dotyczy transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami krajowymi, czy też zagranicznymi.

W związku z tym przedsiębiorca, któremu kontrahent unijny udzielił takiego opustu, na potwierdzenie czego została wystawiona nota kredytowa, winien dokonać także stosownego zmniejszania wykazanych pierwotnie kwot, i to zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od tego kontrahenta.

Rodzi się przy tym pytanie, w którym momencie takiego zmniejszenia dokonać oraz jaki kurs walut przyjąć do przeliczenia? Nota kredytowa tyczy się bowiem wszelkich transakcji zakupu towarów od kontrahenta unijnego, jakie wystąpiły w I półroczu 2014 r.

Odpowiedzi na te pytania udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.03.2014 r. nr IPPP3/443-1179/13-4/SM (warto przy tym wspomnieć, że pogląd wyrażony w tej interpretacji podzielają także inne organy podatkowe).

fot. Syda Productions - Fotolia.com

WNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT

Przedsiębiorca, któremu kontrahent unijny udzielił opustu, na potwierdzenie czego została wystawiona nota kredytowa, winien dokonać także stosownego zmniejszania wykazanych pierwotnie kwot, i to zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od tego kontrahenta.


W przytoczonej interpretacji organ wskazał, że skoro otrzymanie noty (wskutek udzielenia rabatu okresowego przez kontrahenta unijnego) jest następstwem niezależnych od spółki zdarzeń, które wystąpiły w roku 2012 w wyniku dodatkowych kalkulacji dokonanych przez kontrahenta, które to nie były spowodowane przez błędne kalkulowanie kosztów produkcji towarów, lecz wynikały z zestawienia kosztów faktycznie poniesionych, które można było sporządzić dopiero po określonym czasie, dla celów podatku od towarów i usług winny one być rozpoznane w okresie rozliczeniowym, w jakim zostały wystawione (a więc w naszym przypadku odpowiedniej korekty z tytułu WNT należy dokonać w miesiącu lipcu 2014 r., czyli miesiącu wystawienia noty kredytowej).

Organ ten przyznał też, że skoro kwoty wynikające z otrzymanych not winny zostać rozliczone na bieżąco, do przeliczenia waluty obcej na złote polskie właściwym będzie odpowiedni kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia tych not (w naszym przykładzie będzie to zatem średni kurs NBP z dnia 3 lipca 2014 r., chyba że podatnik stosowałby kursy wymiany opublikowane przez Europejski Bank Centralny).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: