eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaStawka ryczałtu ewidencjonowanego na handel przetworzonymi płytami

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego na handel przetworzonymi płytami

2014-06-30 11:10

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego na handel przetworzonymi płytami

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego na handel przetworzonymi płytami © Kzenon - Fotolia.com

Jeżeli podatnik podejmuje czynności powodujące zmianę (przekształcenie) uprzednio nabytych płyt (wskutek ich cięcia, wiercenia czy gięcia), czynności te nie będą mieścić się w definicji handlowej, lecz wytwórczej, co będzie skutkować opodatkowaniem sprzedaży takich wyrobów stawką ryczałtu w wysokości 5,5%. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 06.06.2014 r. nr ITPB1/415-280/14/MW.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany na sprzedaż drewna opałowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza nabywać hurtowo płyty polipropylenowe, które następnie będzie ciął na mniejsze części, wykonywał na nich nagięcia oraz wiercił otwory. Tak przygotowane płyty będą sprzedawane. Wnioskodawca zadał pytanie, jaką stawkę ryczałtu ewidencjonowanego winien do przychodu z takiej sprzedaży zastosować? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 207, poz. 1293 i nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. nr 33, poz. 256 i nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego na handel przetworzonymi płytami

Jeżeli podatnik podejmuje czynności powodujące zmianę (przekształcenie) uprzednio nabytych płyt (wskutek ich cięcia, wiercenia czy gięcia), czynności te nie będą mieścić się w definicji handlowej, lecz wytwórczej, co będzie skutkować opodatkowaniem sprzedaży takich wyrobów stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.


Działalnością usługową w zakresie handlu jest z kolei – jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa „przetworzone”, zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym. Według Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe) przetwarzać to: przekształcić coś twórczo, zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd, opracować zebrane dane, informacje itp., wykorzystując technikę komputerową.

Natomiast, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 „działalność wytwórcza” to działalność w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „powodować powstanie czegoś, produkować, wyrabiać, tworząc wydawać z siebie, tworzyć, kształtować, wydzielać” (Słownik języka polskiego PWN).

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
• 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a tej ustawy).
• 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. ustawy), (…)

Przenosząc uprzednio zanalizowane przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne na grunt opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca będzie podejmował czynności w wyniku których dojdzie do zmiany (przekształcenia) zakupionych uprzednio płyt polipropylenowych – to należy uznać, iż czynności te nie mieszczą się w definicji działalności handlowej, której istotą jest sprzedaż w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę będzie działalność wytwórcza, która powinna być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5 % przychodów. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: