Prywatny wykup samochodu z leasingu i sprzedaż w podatku dochodowym
2014-06-26 12:06
Prywatny wykup samochodu z leasingu i sprzedaż w podatku dochodowym © Gajus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prywatny wykup samochodu z leasingu w podatku dochodowym
Kiedy sprzedaż samochodu będzie stanowiła przychódTak na prawdę, by odpowiedzieć na pytanie kiedy sprzedaż samochodu będzie przychodem, należy rozróżnić dwie sytuacje:
- sprzedaż w ramach majątku prywatnego,
- sprzedaż w ramach działalności gospodarczej.
Jeśli sprzedaży dokonuje osoba fizyczna z własnego majątku, wówczas nie ma mowy o powstaniu obowiązku podatkowego, o ile nastąpi ona co najmniej po półrocznym okresie posiadania rzeczy.
Natomiast w sytuacji gdy sprzedaż następuje w ramach majątku firmy, wówczas mamy do czynienia z powstaniem przychodu. Podatnik ma obowiązek wykazania przychodu nawet w przypadku sprzedaży składnika majątku w ciągu 6 lat od wycofania go z majątku lub zamknięcia działalności gospodarczej. Zatem zabieg typu szybkie wycofanie i przekazanie na cele prywatne nie spowoduje uniknięcia zapłaty podatku.
Wykup prywatny z leasingu operacyjnego
W kwestii rozliczenia sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego, które po wykupie nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej, jak również zaliczone do środków trwałych, panują sprzeczne opinie.
fot. Gajus - Fotolia.com
Prywatny wykup samochodu z leasingu i sprzedaż w podatku dochodowym
Stanowisko organów podatkowych
Jednogłośnie organy podatkowe stoją na stanowisku, iż samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne należy uznać za składnik majątku firmy. Tezę swą podpierają tym, że w trakcie okresu leasingowego przedsiębiorca zaliczał w koszty uzyskania przychodów raty leasingowe i inne wydatki związane z eksploatacją samochodu.
Poza tym organy podatkowe wskazują, iż preferencyjne warunki wykupu przysługują tylko i wyłącznie stronie umowy leasingowej, a jest nią przedsiębiorca, a nie osoba fizyczna.
Dlatego też, każda sprzedaż pojazdu, który wcześniej wykorzystywany był w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, niewprowadzonego do kartoteki środków trwałych przedsiębiorcy a po wykupie użytkowanego wyłącznie prywatnie przez podatnika i tak powoduje powstanie przychodu w działalności gospodarczej. Przychód należy wykazać jeśli do sprzedaży dojdzie w okresie 6 lat od wycofania z majątku lub likwidacji działalności gospodarczej.
Powyższe stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23 listopada 2011 roku nr ITPB1/415-926/11/AK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2012 roku nr ILPB1/415-803/12-4/AG.
(...) wskazać należy, że sprzedaż samochodu w przeciągu 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód osobowy został wykupiony, generować będzie przychód ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu na zasadach stosowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przychód, jeśli samochód wprowadzono do ewidencji środków trwałych
Odmiennego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 11 grudnia 2013 roku sygn. akt I SA/Po 574/13. Wniosek do sądu był wyrazem skargi na przytoczone powyżej stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
Zdaniem Sądu warunkiem przypisania przychodu ze sprzedaży składnika mienia do źródła, jakim jest działalność gospodarcza, jest konieczność uznania danego składnika za środek trwały i ujęcia go w ewidencji środków trwałych.
Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku uznał, iż wniesiona przez podatnika skarga na wcześniejszą interpretację jest uzasadniona, bowiem organ podatkowy naruszył przepisy prawa majątkowego przez błędną wykładnię. Sąd zaznaczył, że w art. 14 ust. 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wyraźnie określił rodzaj rzeczy zaliczanych do składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, które podatnik może sprzedać. Wymieniono tu:
- środki trwałe,
- składniki majątku określone w art. 22d ust. 1, wyłączając przy tym składniki których wartość początkowa nie przekracza kwoty 1500 zł,
- wartości niematerialne i prawne
Podatnik w swej skardze zaznaczył, iż samochód po wykupie nie był przez niego użytkowany w prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem nie miał prawa zaliczyć go do środków trwałych firmy i prowadzić odpowiednią ewidencję. Sąd uznał, że zaliczanie w koszty działalności rat leasingowych oraz kosztów eksploatacyjnych nie warunkuje jego automatycznego zaliczenia do składników majątku leasingobiorcy. W czasie obowiązywania umowy leasingowej podatnik użytkował obcy środek trwały.
Z przepisów przytoczonych powyżej wynika, iż ustawodawca wymienił określone składniki majątkowe, które w momencie sprzedaży przysparzają przychód w działalności gospodarczej. Dlatego też nie należy zakładać iż ten katalog nie jest zamknięty a co za tym idzie zaliczać w przychody działalności gospodarczej także sprzedaż rzeczy, które nie zostały przez podatnika wykazane w ewidencji środków trwałych (zgodnie z przepisami prawa).
oprac. : Izabela Pawluk / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)