eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweHodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym?

Hodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym?

2014-06-20 13:11

Hodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym?

Hodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym? © vencav - Fotolia.com

Hodowcy ślimaków nie zapłacą PIT-u. O ile hodowla spełnia pewne warunki, będzie stanowiła działalność rolniczą, czyli zgodnie z ustawą o PIT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przeczytaj także: Hodowla zajęcy to działalność rolnicza

Zgodnie z ustawą o PIT, podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają działy specjalne produkcji rolnej, do których zaliczane są między innymi: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, chów i wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Hodowla ślimaków nie jest wymieniona w tej specyfice rodzajowej, nie będzie więc działem specjalnym produkcji rolnej podlegającej opodatkowaniu PIT.

Ślimaki działalnością rolniczą
Hodowanie ślimaków kwalifikuje się jako działalność rolnicza, niepodlegająca pod ustawę o PIT. Innymi słowy jest to działalność wyłączona spod opodatkowania podatkiem dochodowym. Osoby, które hodują i sprzedają ślimaki zapłacą więc podatek rolny – aktualnie 173, 20 zł za 1 ha gruntu (dla gruntów gospodarstw rolnych) lub 346, 40 zł za 1 ha gruntu (dla pozostałych gruntów).

fot. vencav - Fotolia.com

Hodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym?

Hodowcy ślimaków nie zapłacą PIT-u. O ile hodowla spełnia pewne warunki, będzie stanowiła działalność rolniczą, czyli zgodnie z ustawą o PIT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



Działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego. Jest nią także produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.


Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 6.05.2014 r. o sygn. ILPB1/415-315/14-2/IM.

Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: