eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdliczenie VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

Odliczenie VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

2014-06-18 13:07

Odliczenie VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

Odliczenie VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Kiedy działalność jest zawieszona, przedsiębiorca może odliczać VAT od zakupów na standardowych zasadach, ale jedynie od stałych wydatków - na przykład z faktur za abonament za telefon czy najem lokalu pod działalność. Nie dotyczy to nowych firmowych zakupów.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy zawieszenia działalności

Mimo zawieszenia działalności przedsiębiorca zachowuje prawo m.in. do wykonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, jeśli jest związany jakimiś transakcjami z okresu przed zawieszenia, a w trakcie zawieszenia ureguluje zobowiązania, będzie mógł odliczyć VAT naliczony.

Mniej (lub zero) deklaracji
W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać z niej bieżących przychodów, a czynny podatnik VAT w trakcie zawieszenia nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, czyli nie rozlicza w tym czasie VAT-u w ogóle.


Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT-owskich nie dotyczy m.in. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie prowadzenia firmy nie obejmowało pełnego okresu rozliczeniowego. A zatem, jeśli przedsiębiorca zgłosił zawieszenie działalności 5 czerwca, do 25 lipca będzie musiał złożyć deklarację VAT za czerwiec.


Prawo do odliczenia podatku
Brak obowiązku składania deklaracji nie oznacza jednak zakazu rozliczenia podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, będzie mógł odliczyć VAT w przypadku zakupów, których dokonuje stale – dotyczy to np. czynszu za wynajem biura, spłaty rat leasingowych czy abonamentu za telefon. Po pierwsze dlatego, że powyższe umowy zostały zawarte w okresie przed zawieszeniem działalności, a po drugie dlatego, że dotyczyły czynności opodatkowanych (w wynajmowanym biurze prowadzono działalność). Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca odliczy VAT pod warunkiem, że wznowi działalność, w ramach której usługi te będą nadal związane z czynnościami opodatkowanymi.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Odliczenie VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

Kiedy działalność jest zawieszona, przedsiębiorca może odliczać VAT od zakupów na standardowych zasadach, ale jedynie od stałych wydatków - na przykład z faktur za abonament za telefon czy najem lokalu pod działalność. Nie dotyczy to nowych firmowych zakupów.



Prawo do odliczenia VAT-u przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Od 1 stycznia 2014 r. podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, lub za kolejne dwa okresy rozliczeniowe.


Rozliczenie w trakcie zawieszenia lub po odwieszeniu
W okresie zawieszenia przedsiębiorca może zdecydować, kiedy złoży deklarację za okres, w którym przysługuje mu prawo do odliczenia VAT-u.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.05.2011 o sygn. ITPP2/443-334/11/AP potwierdził możliwość sporządzania deklaracji VAT podczas zawieszenia i wykazywania w nich VAT-u naliczonego, jeśli kwoty odliczenia wynikają z faktur dotyczących dzierżawy gruntu czy mediów (o ile przedmiotowe usługi będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak przedsiębiorca wznowi działalność, a także jeśli umowy o te usługi zawarto przed zawieszeniem). Wykazuje się w nich podatek naliczony jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Równolegle istnieje możliwość złożenia deklaracji jednorazowo już po odwieszeniu działania firmy – ze skumulowanym VAT-em naliczonym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Ponieważ jednak realizacja prawa do odliczenia powinna nastąpić w okresach, kiedy to prawo nabyliśmy, do składanych deklaracji po wznowieniu działalności dobrze jest dołączyć wyjaśnienie złożenia deklaracji po ustawowym terminie.


Katarzyna Miazek, Adam Bujalski

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: