Korekta VAT naliczonego przez rolnika (ryczałtowego)
2014-06-17 13:15
Rolnik © Visionsi - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenie podatku VAT po utracie/rezygnacji ze zwolnienia
Rozpatrzmy następującą sytuację: Do tej pory rolnik korzystał ze zwolnienia w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Ze zwolnienia tego zrezygnował z początkiem maja 2014 r. Wcześniej, w roku 2012 zakupił nowy ciągnik rolniczy. Ponadto w roku 2010 zakończył budowę obory. Zarówno na zakup ciągnika, materiałów i usług budowlanych związanych z budową obory posiada faktury. VAT-u z nich jednak nie odliczył, gdyż w czasie gdy zakup ciągnika jak i budowa obory miały miejsce, korzystał ze zwolnienia. Czy obecnie, wskutek rezygnacji ze zwolnienia, może odliczyć podatek naliczony od tych zakupów?W czasie, gdy wskazane zakupy miały miejsce, podatnik korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT mówiącego, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Skutkiem korzystania z tego zwolnienia jest brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, w tym w postaci nabycia ciągnika rolniczego, czy też budowy nieruchomości (tutaj w postaci obory). Co za tym idzie, w tym okresie podatnik nie mógł odliczyć podatku wynikającego z faktur zakupu.
Sytuacja jednak zmieniła się z chwilą rezygnacji ze zwolnienia. Z momentem zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny nastąpiła także zmiana przeznaczenia wskazanych wyżej składników majątku, z wykorzystywania ich wyłącznie do działalności zwolnionej na wykorzystywanie do działalności opodatkowanej. Zmieniło się w związku z tym także prawo do odliczenia podatku naliczonego (to bowiem przysługuje w stosunku do zakupów służących działalności opodatkowanej).
fot. Visionsi - Fotolia.com
Rolnik
Powyższe nie oznacza jednak, że podatnik ma prawo odliczyć pełny podatek VAT od wymienionych wyżej zakupów. Może jednak skorzystać z uprawnienia polegającego na skorygowaniu podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Przypomnijmy, że przepis ten mówi o skorygowaniu podatku naliczonego w przypadku, gdy:
- podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo
- podatnik nie miał takiego prawa
W naszym przypadku mamy do czynienia z drugą sytuacją, tzn. pierwotnie podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, co się zmieniło z chwilą rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Co przy tym jest tutaj niezwykle istotne, korekta podatku naliczonego w myśl art. 91 ust. 7 ustawy o VAT jest dokonywana jedynie wówczas, gdy zmiana prawa do odliczenia nastąpiła w tzw. okresie korekty. W przypadku środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł okres takiej korekty wynosi 5 lat w stosunku do ruchomości i 10 lat w stosunku do nieruchomości, liczonych od roku, w którym te zostały oddane do użytkowania.
Każdego roku podatnik dokonuje korekty odpowiednio 1/5 i 1/10 kwoty podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu danego środka trwałego.
W naszym przypadku podatnik zakupił ciągnik rolniczy w roku 2012. Jego okres korekty obejmuje zatem lata (przy założeniu, że ciągnik był droższy niż 15 000 zł) 2012 – 2016. Ze zwolnienia podatnik zaś zrezygnował w roku 2014. Co za tym idzie, korekty będzie mógł dokonać za 3 lata: 2014 - 2016. Po 1/5 kwoty VAT wynikające z faktury zakupu podatnik winien ująć w deklaracjach za styczeń/I kwartał lat: 2015, 2016 i 2017.
Co się zaś tyczy obory, ta została oddana do użytku w roku 2010. Okres jej korekty obejmuje w związku z tym lata 2010 -2019. Tutaj także pierwszej korekty (w wysokości 1/10 kwoty podatku) podatnik winien dokonać w deklaracji za styczeń/I kwartał roku 2015, zaś ostatnia zostanie ujęta w deklaracji za styczeń/I kwartał roku 2020. Dzieje się tak dlatego, że korekty za dany rok dokonuje się w pierwszej deklaracji składanej za rok następny.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)