eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweBrak czynności opodatkowanych w deklaracji VAT a zwrot podatku

Brak czynności opodatkowanych w deklaracji VAT a zwrot podatku

2014-06-17 13:14

Brak czynności opodatkowanych w deklaracji VAT a zwrot podatku

Brak czynności opodatkowanych w deklaracji VAT a zwrot podatku © Ruff - Fotolia.com

U podatników rozliczających podatek od towarów i usług może wystąpić nadwyżka podatku należnego nad naliczonym, nadwyżka podatku naliczonego nad należnym bądź zrównanie się kwot podatku należnego i naliczonego. W pierwszej sytuacji powstałą nadwyżkę trzeba wpłacić fiskusowi. Jeżeli zaś od podatku należnego jest wyższy podatek naliczony, powstałą nadpłatę można przenieść do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych bądź zażądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Zwrot jest możliwy także w przypadku niewystępowania czynności opodatkowanych.

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT

Niemniej w takiej sytuacji podatnicy muszą liczyć się z dużo dłuższym terminem zwrotu. Dlaczego?

Przede wszystkim należy pamiętać, że brak czynności opodatkowanych (czyli niewykazanie w deklaracji podatku należnego) nie jest przeszkodą w tym, aby podatnik mógł uzyskać zwrot bezpośredni wykazanego w deklaracji podatku naliczonego. Podatnikowi przysługuje bowiem prawo do zwrotu w każdej sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego (podlegającego odliczeniu, a więc w uproszczeniu mówiąc od zakupów, które służą działalności opodatkowanej) jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego (w tym także gdy ten wynosi 0).

Niemniej ustawodawca zróżnicował terminy, w których fiskus takiego zwrotu musi dokonać. Przypomnijmy w tym miejscu, że podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatnika w którym żąda on zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. Warto tutaj także wspomnieć, że zwrot taki następuje jedynie na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, lub (w niektórych przypadkach) na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu. Nie można otrzymać takiego zwrotu zatem pocztą lub w okienku kasowym.

Niestety zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 (a więc dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, które gdyby były wykonywane w RP, podlegałyby opodatkowaniu), może otrzymać, na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego wykazanego w deklaracji od dokonanych zakupów, jednakże w terminie 180 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia.

fot. Ruff - Fotolia.com

Brak czynności opodatkowanych w deklaracji VAT a zwrot podatku

W przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, może otrzymać zwrot kwoty podatku naliczonego wykazanego w deklaracji od dokonanych zakupów, jednakże w terminie 180 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia.


Tym samym okres zwrotu jest tutaj trzykrotnie dłuższy od podstawowego terminu zwrotu VAT. Istnieje jednak możliwość skrócenia tego terminu do 60 dni. Niestety wiąże się to ze złożeniem odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Zabezpieczenie to może przyjąć formę:
  1. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  2. poręczenia banku;
  3. weksla z poręczeniem wekslowym banku;
  4. czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
  5. papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Zabezpieczenie zwrotu podatku w wysokości nie większej niż 1 000 euro (przeliczanego na złote wg średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zwrot podatku) może być złożone w formie weksla.

Zabezpieczenie majątkowe zostanie zwolnione w dniu następującym po dniu, w którym upłynęło 180 dni od dnia złożenia deklaracji, w której była wykazana kwota zwrotu podatku. Fiskus może jednakże w określonych sytuacjach wstrzymać się ze zwolnieniem takiego zabezpieczenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: